Świat

Brisbane, czyli malownicza pocztówka z Australii. Gdzie warto być i co zobaczyć?

Świat

Aktualizacja:

Brisbane, miasto ściśle związane z historią Aborygenów, zachwyca nowoczesnością i różnorodnością. Naturalna fauna i flora zestawiona z architekturą XXI wieku dają niezapomniane wrażenia estetyczne. W mieście widoczne i wyczuwalne są też wpływy europejskie. Czego nie można przegapić w Brisbane?

Brisbane w Australii to ponad dwumilionowa aglomeracja leżąca w klimacie subtropikalnym. Sięgające prawie 30 stopni temperatury w okresie letnim (w styczniu) i malowniczy, niemalże rajski krajobraz czynią to miejsce atrakcyjnym dla turystów. Na świecie miasto Brisbane ma status metropolii z prężnie rozwijającą się kulturą, nauką, handlem i gospodarką. Brisbane to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią i nawiązaniami do kultury rdzennych mieszkańców tego terenu, czyli Aborygenów.

Brisbane: tropem historii

Ziemie, na których leży dzisiejsze Brisbane, zostały odkryte przypadkowo w 1823 roku podczas jednej z wypraw badawczych do doliny rzeki uchodzącej do Zatoki Moreton. Nowe miejsce postanowił wykorzystać ówczesny gubernator Nowej Południowej Walii, sir Thomas Brisbane, który w 1824 roku założył na tym terenie kolonię karną. Wkrótce odkryto możliwości, jakie daje żyzna ziemia, rozległe lasy i pastwiska, i tym samym podjęto decyzję o zamknięciu kolonii, która nie wykorzystywała potencjału ziemi. Odzyskane tereny zaczęto więc sprzedawać na działki w celu ich osiedlenia. Nowo rozwijającą się osadę nazwano na cześć gubernatora – Brisbane. Rozkwit miejscowości nastąpił po roku 1840, kiedy do portu zaczęły przybywać statki z chętnymi do osiedlenia się w nowym miejscu rzemieślnikami. Dynamicznie rozwijająca się miejscowość już w 1959 roku uzyskała prawa miejskie. Dzięki korzystnemu położeniu u stóp oceanu małe miasteczko z biegiem lat rozwinęło się w prężnie działającą metropolię, stając się ważnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, rafineryjnego, gumowego i maszynowego.

Brisbane w Australii – ciekawe miejsca

Brisbane jest miejscem, w którym wpływy Aborygenów były najsilniejsze, a ich głęboko zakorzeniona kultura do dzisiaj została zachowana w lokalnych muzeach. Zwiedzanie warto rozpocząć od Queensland Museum. Tym, co wyróżnia muzeum, jest bogactwo zachowanych eksponatów, zwłaszcza miejscowej sztuki i elementów kultury regionalnej. Dopełnieniem muzeum jest Queensland Gallery of Art, które prezentuje w jednym miejscu sztukę nowoczesną z całego świata. Szlak historyczny wycieczki turystycznej warto uzupełnić o wizytę w archikatedrze św. Szczepana. Reprezentująca neogotycki styl świątynia została zbudowana w latach 1864–1922 i jest miejscem modlitwy katolików. Miejscem, którego nie można przegapić, jest Lone Pine Koala Sanctuary, które – jak na ogród botaniczny przystało – prezentuje okazy roślinne rodzime występujące w tym regionie świata. Dodatkową atrakcją ogrodu są jego mieszkańcy: oswojone kangury, misie koala, wombaty, psy dingo, kazuary i egzotyczne, kolorowe ptaki.

Atrakcje Brisbane zadowolą również miłośników sportu. Australia to obok Stanów Zjednoczonych kolebka futbolu i rugby. To właśnie w Brisbane znajdują się najważniejsze obiekty sportowe – arena Gabba, Suncorp Stadium, Ballymore Stadium, Brisbane Cricket Ground. Punktem obowiązkowym jest wizyta w miejscowym kompleksie tenisowym Queensland Tennis Centre, w którym odbywają się rozgrywki WTA Tour i ATP World Tour.

Nowoczesnym obiektem wartym zobaczenia jest Most Kurilpa, znany również jako Most Tank Street. Liczący 470 m długości i 6,5 m szerokości most łączy przecięte przez rzekę Brisbane południe miasta ze śródmieściem. Most przeznaczony jest dla rowerzystów i pieszych. Wyposażony jest w dwie platformy widokowe i miejsca wypoczynku, jest zaliczany do grupy najpiękniejszych mostów świata. Oświetlony nocą przez setki LED-owych światełek, jest niebanalną atrakcją miasta.

Brisbane przez wielu turystów nazywane jest rajem na ziemi. Malowniczy tropikalny krajobraz umożliwia wypoczynek nawet w centrum miasta. South Bank Parklands to stworzona w środku miasta sztuczna laguna, która prócz plaży przyciąga ciepłą i lazurową wodą a wyrastające z ziemi puchate palmy dodatkowo czynią to miejsce iście pocztówkowym. Dopełnieniem rajskich widoków są rozpościerające się wokół miasta liczne plantacje ananasów, na których zobaczyć można jedne z największych owoców na świecie. Wieczór w Brisbane należy do Eat Street Market – to uliczne targowisko, na którym można skosztować kuchni z całego świata. Od koreańskiej po europejską i amerykańską. A po wybornych smakach warto udać się na Kangaroo Point Cliffs Park – z klifów można podziwiać nocną panoramę miasta.

Zobacz wideo: Struś dał pokaz tańca odwiedzającym zoo w Melbourne

Zobacz także:

Tam gdzie kończy się Europa – Cabo da Roca

Wilno. Co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, ciekawostki

Rzym obchodzi urodziny. Co warto zwiedzić w Wiecznym Mieście?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości