Polska

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Do tych miejsc warto wybrać się na dwóch kółkach

Polska

rower, rowery

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, czas odkurzyć rowery, które przezimowały gdzieś na strychu czy w garażu. W Polsce jest wiele miejsc, które są wprost idealne do tego, aby wybrać się tam na rowerze. Dobrą ku temu okazją jest zbliżająca się majówka. Swoją perełkę zdradził nam także Karol Werner – autor bloga Kołem się toczy.

Wyprawy rowerowe to doskonała okazja, aby spędzić aktywnie czas w pięknych okolicznościach przyrody. W Polsce powstaje coraz więcej profesjonalnych szlaków o różnej długości i skali trudności. Oto najciekawsze z nich.

Rowerem na Kaszuby

Jedną ze swoich ulubionych tras rowerowych w Polce poleca Karol Werner, autor bloga Kołem się toczy. - Kaszuby i Marszruta Kaszubska to jest trasa do polecenia na 100 procent. Byłem rok temu i jak dla mnie coś pięknego – wskazuje. Sam opublikował obszerną relację ze swojej podróży po Kaszubach.

Werner podkreśla, że nad Jeziorem Wdzydze jest masa tras rowerowych, takich jak chociażby zielony szlak dookoła Jezior Wdzydze i Radolnego (pętla) czy też kilka mniejszych. Tutaj znajduje się m.in. Szwajcaria Kaszubska, czyli najbardziej pagórkowata część Pojezierza Kaszubskiego.

- Na samym wlocie od południa mamy jedną z popularniejszych atrakcji w okolicy, czyli tak zwane Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Miejsce dla mnie trochę specyficzne i niezbyt w moim typie, ale myślę, że jak ktoś ma dzieci, to wręcz idealne. W dalszej części kontynuujemy podjazd (swoją drogą najdłuższy na całej trasie), który kończy się pod najwyższym wzgórzem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich, Wieżycą – relacjonuje Karol Werner, który na swoim blogu pokazuje dużo więcej miejsc wartych odwiedzenia – nie tylko rowerem.

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

Green Velo - wschodnia Polska

To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Wiedzie przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Prowadzi przez 5 parków narodowych i 16 parków krajobrazowych. Na trasie miniemy również piękne zamki i miasteczka. Długość tej trasy to ponad 2 tys. km. Stopień trudności określany jest jako średni.

Velo Dunajec

Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych obfitująca w góry, rzeki i jeziora. Łączna długość trasy ma docelowo wynosić ok. 240 km. Początek w Zakopanem, meta w Wietrzychowicach. Velo Dunajec przebiega przez tereny Pienin, Tatr i Beskidów. Biegnie wzdłuż Dunajca i Jeziora Czorsztyńskiego. Po drodze odwiedzimy między innymi Zakopane, Poronin, Nowy Targ oraz Stary i Nowy Sącz. Trasa ma ponad 200 km i także ma średni stopień trudności.

Jurajski Szlak Orlich Gniazd

Z Krakowa do Częstochowy. Około 200-kilometrowa trasa prowadząca między wzgórzami, na których znajdują się piękne twierdze zwane Orlimi Gniazdami. Oprócz ruin zamków można podziwiać jaskinie, lasy i piękne skały. Przejechać ją może niemal każdy.

Białowieski Park Narodowy

Prawdziwy raj dla miłośników przyrody. W Puszczy Białowieskiej znajduje się 12 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Narewka, a kończy w Starym Masiewie. Długość trasy to 22 km, nikt nie powinien mieć z nią problemu.

Pustynia Błędowska

Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Chechło w województwie śląskim. Warto tu przyjechać, bo to największa pustynia w Europie. Jest wyjątkowa, ponieważ powstała w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Ma 26 km, jest łatwa do przejechania.

Nadmorski szlak Ustka - Hel

Trasa ma 170 km i prowadzi z Ustki do Helu. Jest częścią europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo R10, który przebiega dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Odcinek obfituje w zabytkowe latarnie morskie m.in. w Jastarni, Sasinie czy Ustce. Po drodze możemy zobaczyć najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze.

Szlak wokół Tatr

Wielka pętla to spore wyzwanie dla rowerzystów. Duża część trasy znajduje się na terenie Słowacji. Przebieg szlaku wyznacza m.in. Nowy Targ, Czarny Dunajec, Chochołów, Czorsztyn, Trstená, Štrbské Pleso, Poprad, Spišská Stara Ves. Piękne widoki na najwyższe pasmo Karpat, liczne zabytki i ciekawe miejscowości wynagrodzą nam trudy te 250-kilometrowej podróży.

Polsko-niemiecka wyprawa

Trasa ze Szczecina do Zgorzelca. Trasa prowadzi od wybrzeża aż po Dolny Śląsk. Całość wzdłuż granicy, więc warto się zatrzymać chociażby we Frankfurcie nad Odrą. Długość trasy to ok. 340 km.

Mazowiecki szlak

Pętla zaczyna i kończy się na warszawskim Wawrze. Prowadzi przez Józefów, Otwock, Karczew, Górę Kalwarię i Konstancin-Jeziornę. W sumie ma 83 km. Po drodze możemy zobaczyć zamek w Czersku bądź zrobić przystanek w ogrodzie botanicznym w Powsinie.

Szlak w Beskidzie Niskim

Bardzo wymagająca trasa z licznymi podjazdami i wysokimi przewyższeniami. Rozpoczyna się w Gorlicach, a kończy w Dukli – w sumie 83 km. Oprócz pięknych górzystych terenów, warto podczas wyprawy podziwiać słynne zabytkowe cerkwie np. Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu.

Wielkopolski szlak rowerowy

Świetne połączenie jezior i zabytków turystycznych. Szlak rozpoczyna się w Poznaniu, kończy w Międzychodzie. Po drodze mijamy ponad 50 zbiorników wodnych na czele z Jeziorem Strzeszyńskim i Jeziorem Pamiątkowskim. Warto zatrzymać się w Szamotułach, gdzie znajduje się Zamek Górków. Długość tej trasy to ok. 100 km.

Planujecie wybrać się w najbliższym czasie na wycieczkę rowerową? Którą trasę wybierzecie? A może macie inną sprawdzoną już przez siebie?

Zobacz wideo: Tam trzeba pojechać na rowerze. Najciekawsze trasy w Polsce

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: x-news

Pozostałe wiadomości