Polska

Odpocznij na Mazowszu: spacer, zwiedzanie i... piknik. Dokąd wyruszyć na jednodniową wycieczkę?

Polska

Królewskie Źródła

Mieszkańcy Kozienic i okolic świetnie znają rezerwat Królewskie Źródła, jednak osobom spoza regionu nazwa ta najczęściej nic nie mówi, a szkoda. To nie tylko świetna baza do pieszych wędrówek, ale także bardzo popularne miejsce piknikowe. Na dodatek jest tak blisko od Warszawy, że wydaje się być wręcz idealne na jednodniowy wypad za miasto. Jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w sercu Puszczy Kozienickiej?

Królewskie Źródła w Puszczy Kozienickiej

Rezerwat przyrody kilka lat temu przeszedł spektakularną metamorfozę. Ścieżka dydaktyczna została rozbudowana, wymieniono tam barierki pomostów i kładki. To nie wszystko - pojawiła się też stacja obserwacji ptaków. Fani historii znajdą tu także pozostałości z czasów zaboru austriackiego. W tamtym okresie przez rezerwat przechodziła kolej, wciąż można obejrzeć pozostałości tej infrastruktury. Do niedawna można było zobaczyć także mieszkanie dróżnika - Czerwony Dom, jednak budynek spłonął w 2011 roku.

Na terenie Kozienickiego Parku Narodowego znajduje się kilka ścieżek przyrodniczych:

  • „Jedlnia” przy zalewie w Siczkach, gdzie można podziwiać 200-letnie sosny i dęby. Jest też świetnie oznakowana - dzięki tablicom informacyjnym, które zostały umieszczone wzdłuż ścieżki zapoznanie się z różnorodnością fauny i flory jest wręcz dziecinnie proste. Pokonanie całej trasy nie powinno zająć więcej, niż 2 godziny;
  • „Nad Pacynką”- trasa tej ścieżki rozpoczyna i kończy się przy stanicy harcerskiej w Antoniówce - ustawiono tam 8 tablic, które świetnie pokazują rolę wody w ekosystemie, a także sposób opieki nad lasem i jego mieszkańcami. Spacer tą trasą zajmie około 3 godzin.
  • Królewskie Źródła - jej nazwa pochodzi od znajdującego się u jej końca źródełka - podobno wodę z niego pił sam król Władysław Jagiełło, który lubił polować w okolicy. Nieopodal rezerwatu, w Kajzerówce znajduje się parking i polana rekreacyjna, na której można się zatrzymać. Tu też zaczyna się trasa ścieżki, która prowadzi przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki, a na pokonanie całej długości trasy warto zarezerwować około 2 godzin

Kozienickie atrakcje

Oczywiście spacery to niejedyna atrakcja, którą warto sprawdzić w trakcie wyprawy do Puszczy Kozienickiej. Miłośnicy kontaktu z naturą z pewnością docenią wystawę audiowizualną Izby Dydaktyczno-Muzealnej Puszczy Kozienickiej, która została przygotowana w stuletniej leśniczówce w Augustowie. Znajdzie się też coś dla fanów zabytkowych budowli sakralnych - zachwycą ich kościoły w Jedlni i Garbatce. W okolicy znajdują się także ważne miejsca pamięci, między innymi mauzoleum I pułku legionistów w Żytkowicach wzniesione w 1933 roku. W Kozienicach znajduje się przepiękny pałac otoczony parkiem - znajduje się tam Muzeum Regionalne, a w nim zachwycająca kolekcja sztuki etnograficznej.

<<< Odpocznij na Mazowszu. Sprawdź, jakie atrakcje na Ciebie czekają >>>

Szlak Jabłkowy

Wracając z Kozienic (lub dopiero się tam wybierając) warto odwiedzić także Szlak Jabłkowy w Warce, która w tym roku obchodzi swoje 700 urodziny, co czyni ją jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Obok atrakcji takich jak Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z imponującymi zbiorami i jedną z najnowocześniejszych w regionie wystawą multimedialną, znajdzie się tu także coś dla smakoszy: od rzemieślniczych browarów, przez magiczne jabłoniowe sady, aż po zabytkowe pałace.

Na Szlaku Jabłkowym znajdą się także atrakcje dla miłośników zwierząt. Można się tu wybrać na malowniczy spacer z alpakami. Wycieczka po Największym Sadzie Europy to także świetna okazja do zapoznania się z metodami upraw a także przetwarzania jabłek - znajdują się tu liczne, mniejsze i większe gospodarstwa sadownicze, tłocznie świeżych soków, sortownie. Na Szlaku Jabłkowym znajdują się też liczne pasieki, bo, jak wiadomo, bez pszczół nie byłoby jabłek. Wycieczka

Więcej pomysłów na podróże znajdziesz na stronie Moda na Mazowsze.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości