Podróże

Morze Kaspijskie - poznaj największe jezioro świata

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Morze Kaspijskie

Choć pamięta się jego nazwę z lekcji geografii i to, że jest na wiele sposobów unikalne, wciąż nie jest popularnym celem turystów z Europy Zachodniej. A szkoda, ponieważ Morze Kaspijskie oferuje wszystko, czego potrzeba wymagającemu podróżnikowi - piękne krajobrazy, ciepłą lazurową wodę i doskonałą pogodę.

Ze względu na odległość od Polski i fakt, że jest położone głównie w Azji, czyli w krajach powszechnie, choć niesłusznie, kojarzących nam się z miejscami egzotycznymi lub wręcz niebezpiecznymi, Morze Kaspijskie odwiedzają dziś raczej podróżnicy z plecakiem niż wczasowicze. Dlatego właśnie wciąż mało osób wie cokolwiek na jego temat.

Morze Kaspijskie czy Jezioro Kaspijskie?

Dlaczego Kaspijskie Morze (a raczej Kaspijskie Jezioro) jest tak wyjątkowe? Po pierwsze, jest to największe jezioro świata. Morze Kaspijskie zawiera jednak słoną, a nie słodką wodę (co jest odpowiedzią na często zadawane pytanie o Morze Kaspijskie - dlaczego jest jeziorem?). Jest to szczególnie ciekawe, ponieważ nie ma dostępu do innego morza czy oceanu. Skąd zatem słona woda? Czy istnieje jakaś słona rzeka Morza Kaspijskiego, która zaopatrywałaby akwen w taką wodę? Nie. Rzeki będące dopływami Jeziora Kaspijskiego są słodkie, ale woda, którą przynoszą, zawiera pewne ilości minerałów.

Ponieważ jednak słone jeziora powstają w nieckach, tworzących się w wyniku ruchów tektonicznych, i nie mają odpływu do żadnego większego akwenu (morza czy oceanu), silne parowanie, obserwowane w kontynentalnym azjatyckim klimacie, zwłaszcza na tej szerokości geograficznej, powoduje, że wzrasta ogólne zasolenie zbiornika. Co jednak najważniejsze woda w Morzu Kaspijskim pochodzi z pradawnego morza, którego kiedyś było częścią. Wymiana wód z powodu braku odpływu jest na tyle mała, że Morze Kaspijskie wciąż zachowuje słoną wodę!

Gdzie jest Morze Kaspijskie? Znajduje się na styku Azji i Europy, ok. 700 km na wschód od Morza Czarnego i ok. 400 km na wschód od wschodnich granic Turcji. Największy kraj nad Morzem Kaspijskim to Rosja, poza tym leżą nad nim: Kazachstan, Azerbejdżan, Turkmenistan i Iran.

Morze Kaspijskie - plaże

Tym, którzy kochają ciepło i piękną pogodę, z pewnością można polecić Morze Kaspijskie . Temperatura wody wynosi tam bowiem nawet 32 stopni (w lecie). Wybrzeże liczy wiele tysięcy kilometrów, więc każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Najbardziej dzika i miejscami bezludna część wybrzeża Morza Kaspijskiego należy do Turkmenistanu.

Szczególnie godny polecenia jest jednak Kazachstan - jego plaże uchodzą za najpiękniejsze z całego wybrzeża Morza Kaspijskiego . Najbardziej znanym ośrodkiem miejskim jest Aktau. Jednak po wybraniu się w nieco szaloną podróż do Kazachstanu - bez ścisłego planu, można znaleźć na miejscu wiele niesamowitych miejsc, których próżno szukać w przewodnikach. W środkowej części Europy o pięknie wybrzeża Morza Kaspijskiego wiadomo bardzo niewiele.

Warto wybrać się na irańską część wybrzeża i dodatkowo poznać bogatą kulturę dawnej Persji . Co więcej, wbrew powszechnej opinii Iran jest krajem bezpiecznym i gościnnym dla turystów.

Niestety, kąpiel morska w tym rejonie świata jest mocno utrudniona dla podróżników różnych płci, chcących wspólnie wypoczywać na plaży. W tych częściach, gdzie mogą oni przebywać razem, nie wolno się bowiem kąpać w bikini. Jedyną możliwością pozostaje więc rozdzielenie się i kąpiel w różnych częściach plaży, co może być mocno kłopotliwe.

Morze Kaspijskie jest ważnym punktem na mapie gospodarczej regionu. Jednym z najważniejszych portów (zarówno handlowych, jak i pasażerskich) nad Morzem Kaspijskim jest Baku w Azerbejdżanie.

Morze Kaspijskie - ciekawostki

Jednym z ciekawszych faktów dotyczących Morza Kaspijskiego jest jego położenie - znajduje się ono bowiem w depresji, ok. 28 m poniżej poziomu morza. Co więcej, jego zasolenie rośnie wraz z parowaniem, a właściwie wysychaniem morza. Niestety, jeśli tempo tego procesu utrzyma się, Jezioro Kaspijskie czeka w końcu zagłada. Już dziś można ten nieubłagany proces obserwować - linia brzegowa zmienia się bowiem z roku na rok.

Morze Kaspijskie podobnie jak nasz Bałtyk cierpi z powodu postępującego zanieczyszczenia środowiska, wynikającego w znacznym stopniu z wydobycia ropy naftowej w tym regionie. Ścieki, jakie tu trafiają wraz z wodą rzek, nie mają przecież swojego odpływu. Jest to nie tylko problem ekologiczny, ale też gospodarczy, ponieważ bogactwem Morza Kaspijskiego są też jesiotry, z których pozyskuje się kawior. Ich dalsze występowanie w Jeziorze Kaspijskim jest więc zagrożone.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 12 lat płyną po morzach i oceanach

12 lat płyną po morzach i oceanach
12 lat płyną po morzach i oceanach Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Zahra Momeni/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości