Słoneczny Brzeg i jego fantastyczna plaża
Słoneczny Brzeg położony jest w Zatoce Nesebyrskiej. Od północy otoczony jest Górami Bałkańskimi, a od południa przylądkiem Elenite. Największe atrakcje Słonecznego Brzegu można podsumować w trzech słowach: słońce, plaża, wydmy (sięgają one nawet 20 metrów wysokości). Plaża w Słonecznym Brzegu to sześciokilometrowy pas brzegu pokrytego złocistym piaskiem, układający się w kształt półksiężyca. W niektórych miejscach plaża, otoczona wydmami, ma szerokość nawet 60 metrów. Dużą zaletą jest wejście do morza – nawet na długości 200 metrów głębokość akwenu nie przekracza dwóch metrów. Występująca tu morska bryza ciągu dnia pozwala łatwiej znieść panujące upały, a wieczorem sprawia, że powietrze jest bardzo orzeźwiające. Plaża podzielona została na odcinki płatne oraz bezpłatne. Dla dzieci przewidziano wiele atrakcji, a największe z nich to baseny wypełnione morską wodą, a także liczne ogródki z huśtawkami i zjeżdżalniami.
Co robić w Słonecznym Brzegu?
Słoneczny Brzeg oferuje bardzo dużo atrakcji osobom, które chcą spędzić czas na szalonej zabawie. Dyskoteki, bary, kluby nocne – wybór jest nieograniczony. Obserwując Słoneczny Brzeg od strony morza wieczorową i nocną porą, można podziwiać niezwykle oświetlone lokale znajdujące się przy głównej promenadzie.
Morze to oczywiście atrakcje związane ze sportami wodnymi. W Słonecznym Brzegu funkcjonuje klub żeglarski, można też spróbować swoich sił w jeździe na wodnych skuterach, nartach czy rowerze. Skorzystać można także z lekcji windsurfingu.
Inną ciekawą atrakcją jest tor kartingowy, który zapewnia mnóstwo emocji dzieciom, a także starszym miłośnikom tego typu rozrywki. Ciekawym obiektem jest też amfiteatr. Niegdyś była to jedna z większych atrakcji Słonecznego Brzegu, w latach 1965–1999 organizowano tu festiwal muzyczny "Złoty Orfeusz". Było to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych dawnego Bloku Wschodniego. W 1972 roku laureatką konkursu została polska piosenkarka Zdzisława Sośnicka.
"Action Aquapark" w Słonecznym Brzegu
W "Action Aquapark" w Słonecznym Brzegu można skorzystać z 30 różnych tras, podzielonych na kategorie w zależności od wieku osoby, która chce nimi pojechać. Dostępnych jest tu 13 basenów o różnej wielkości. Wiele emocji daje przejazd zjeżdżalnią o długości 120 metrów i wysokości 18 metrów. Prędkość, jaką może osiągnąć osoba zjeżdżająca, dochodzi do 60 kilometrów na godzinę. Same nazwy zjeżdżalni powodują już dreszcze: Niagara, Czarna Dziura czy Kamikadze. Dla osób, które chcą odczuć siłę morza, przeznaczony jest basen ze sztucznymi falami. Z drugiej strony dla miłośników spokojnego relaksu udostępniona jest leniwa rzeka, która spokojnym nurtem płynie przez 330 metrów. Bardzo dużo atrakcji przeznaczonych jest dla dzieci. Animatorzy organizują zabawy i gry wodne, a w ofercie jest też park, gdzie można podziwiać kilkanaście gatunków zwierząt, wśród nich emu, pawie, kozy karłowate i kucyki.
Nesebyr – miasto, które warto zwiedzić przy Słonecznym Brzegu
Słoneczny Brzeg kojarzy się oczywiście z plażą i wypoczynkiem nad wodą. Tymczasem w pobliżu znajduje się wiele ciekawych historycznych miejsc wartych zwiedzenia. Na pierwszy plan wysuwa się Nesebyr – najstarsze miasto Bułgarii. Zostało założone w 1000 roku p.n.e. przez Traków. W 1956 roku ruiny miasta uznane zostały za architektoniczny i archeologiczny rezerwat, a w 1983 roku Nesebyr wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najciekawsze obiekty w tym mieście to resztki murów obronnych, które w przeszłości okalały miasto, a także pochodzący z XVIII wieku wiatrak wybudowany na grobli. Ciekawym miejscem jest też muzeum archeologiczne, które podzielone jest na cztery główne sale wystawiennicze przedstawiające dzieje miasta w różnych epokach. Warto też przejść się po wąskich, urokliwych uliczkach. W czasie spaceru można podziwiać budynki cerkwi, a także bardzo stare, charakterystyczne dwukondygnacyjne domy. Nesebyr oferuje nie tylko coś dla ducha, ale także dla ciała. Funkcjonuje tam bowiem największy park wodnej rozrywki w Bułgarii – "Aquapark Paradise".
Zobacz także:
- "Przestała przekręcać główkę, cicho płakała". Dla rodziców Zosi zaczęła się dramatyczna walka o jej życie
- Historie osób, które przeżyły śmierć kliniczną. "Czułam się tam bardzo bezpiecznie, jak nigdy wcześniej"
- Wierzą, że prorocze sny istnieją. "Widzę miejsca, do których po jakimś czasie docieram w rzeczywistości"
Zobacz wideo: Bieszczadzka położna
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Media Trading Ltd/GettyImages