Bułgaria

  Bułgaria

  Aby znaleźć się w Burgas, trzeba dotrzeć na południowy wschód Bułgarii nad Zatokę Burgaską, będącą częścią Morza Czarnego. Miasto jest pięknie usytuowane – z jednej strony jest Zatoka Burgaska, a Burgas otoczone jest trzema jeziorami: Mandreńskim, Atanasowskim i Burgaskim. Dzięki temu miasto jest obecnie centrum wypoczynkowym w Bułgarii i rocznie odwiedza je wiele tysięcy turystów. 

  Słoneczny Brzeg to zdecydowanie największy, a także najbardziej popularny kurort w Bułgarii. Znajduje się on nad pięknym brzegiem Morza Czarnego. W Słonecznym Brzegu można skorzystać z oferty 600 hoteli i 400 restauracji. Budowę kurortu rozpoczęto w 1958 roku w miejscu, w którym już w starożytności funkcjonowały studnie zaopatrujące nieodległy Nesebyr w wodę pitną. 

  Sozopol leży około 30 kilometrów od Burgasu i znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto zamieszkuje nieco ponad 4 tys. osób. W sezonie letnim ośrodek zamienia się w tętniący życiem kurort. Językiem urzędowym jest bułgarski, a oficjalną walutą lew. Atrakcje w kurorcie skierowane są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnych turystów. Sozopol oferuje dużą bazę hoteli. Znajdują się tutaj nie tylko luksusowe, ale również budżetowe obiekty. Dla miłośników taniego podróżowania przeznaczone są liczne kempingi i pola namiotowe.

  Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie szczyt sezonu urlopowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, planowanie zagranicznych wakacji jest utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz eksperci mówią o jej czwartej fali. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, podobnie jak obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy i obostrzenia covidowe. Sprawdź, gdzie można podróżować, a dokąd raczej się nie wybierać.

  Rodopy to bułgarskie góry urzekające swoją malowniczością. Wielu polskich turystów wciąż nie wie, jak wielkim skarbem przyrody jest ten bułgarski masyw górski. Sprawdź, co warto tam zobaczyć i które szlaki są najciekawsze. Miłośnicy Rodopów przyjeżdżają tu przez cały sezon. To urokliwe góry, których rozczłonkowane grzbiety biegną w różnych kierunkach, tworząc przy tym imponujący labirynt.

  Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

  Maluchem do Bułgarii? Tak w latach 80. podróżowali Polacy. Dziennikarze Dzień Dobry Wakacje: Katarzyna Jaroszyńska i Robert Stockinger postanowili sprawdzić, czy w dzisiejszych czasach jest to równie możliwe. Podobno najważniejszą zasadą podczas pakowania jest dopychanie ;) Z Warszawy do Złotych Piasków mieli ponad 1900 km. Czy udało im się do jechać do celu?

  Tym razem Mikołaj Rey postanowił posmakować kuchni bałkańskiej. Spotkał się z szefem kuchni Borysem Ignatowem, który przyjechał do Polski na kilka dni w 1981 ... i już u nas został. Zobaczcie jakie smakołyki przygotowali!