Nessebar to bardzo popularne miasto, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych nad Morzem Czarnym. Ma bardzo bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Może się pochwalić wieloma dobrze zachowanymi zabytkami.
Informacje o Nessebarze
Nessebar leży w Bułgarii, w obwodzie Burgas, na półwyspie. Mieszka w nim ok. 10 tys. osób. To jeden z najważniejszych portów i ośrodków turystycznych Morza Czarnego. Ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Nessebar składa się z dwóch oddzielonych od siebie sztuczną groblą części:
- starożytnej, leżącej na półwyspie (dawniej teren ten był wyspą),
- współczesnej, leżącej po stronie stałego lądu.
W latach 50. XX wieku Nesebyr został rezerwatem architektonicznym i archeologicznym. Obecnie jego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W Nessebarze panuje klimat umiarkowany kontynentalny, z wpływami śródziemnomorskimi. Średnie temperatury latem wynoszą 28–30℃, a temperatura wody to 20–26℃. Dzięki bliskości morza odczuwalna jest duża wilgotność.
Nessebar – historia
Historia Nessebaru dzieli się na pięć okresów historycznych:
- tracki – Nessebar był osadą tracką o nazwie Menebria,
- grecki – miasto nazywało się Mesembria i było grecką kolonią,
- rzymski – było jednym z najważniejszych warowni Bizancjum,
- średniowieczny – w tych czasach Bułgarzy walczyli o miasto z Rzymianami,
- renesansowy – kiedy Nessebar znajdował się pod panowaniem osmańskim.
W czasach greckich i rzymskich Nessebar wybijał własne monety. Ten przywilej świadczy o wysokim statusie miasta. Jednak jego znaczenie zmniejszyło się pod panowaniem Turków. Nessebar uwolnił się spod panowania osmańskiego w 1878 r., a w 1885 r. połączył się z Bułgarią. Aż do końca XIX wieku pozostawał niewielkim miasteczkiem greckich rybaków i hodowców winorośli. Na początku XX wieku odkryto jego atrakcyjność i zaczął się ponowny rozkwit miasta.
Co warto zobaczyć w Nessebar?
Wiele cywilizacji pozostawiło w Nessebarze ślady swojej bytności. Różnorodne style architektoniczne i zabudowania pochodzące z różnych czasów łączą się w harmonijną całość na stosunkowo niewielkiej powierzchni półwyspu. Zabytki w Nessebarze pochodzą ze wszystkich wymienionych powyżej okresów rozwoju miasta. Wiele z nich to budynki z okresu hellenistycznego – m.in. akropol, świątynia Apolla i agora. Na północy półwyspu nadal można zobaczyć fortyfikacje wzniesione przez Traków. Legenda głosi, że w Nessebarze w okresie największego rozkwitu było aż 40 budowli sakralnych. Do dziś z tej liczby zachowała się zaledwie część.
Średniowieczne zabytki Nessebaru to z kolei m.in. bizantyjska brama z V wieku, ruiny Cerkwi Starej Metropolii z V wieku i Bazyliki Nadmorskiej. Na uwagę zasługuje Cerkiew Nowa Metropolia (św. Stefana) z XII-XIII wieku, o kolorowo zdobionej fasadzie, pięknych freskach we wnętrzu i bogatym ikonostasie. Jedną z najlepiej zachowanych świątyń nie tylko w Nessebarze, ale i w całej Bułgarii, jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Została zbudowana z bloków białego kamienia i czerwonej cegły. Przed nią znajdują się wykopaliska, prezentujące wszystkie okresy rozwoju miasta. XIX-wieczna Cerkiew Bogurodzicy góruje nad starym miastem. We wnętrzu budowli znajdują się ikony i malownicze freski. Z jej wieży można podziwiać panoramę Nessebaru. Przed wejściem do miasta postawiono w XVIII wieku drewniany młyn wodny. Widać go już z daleka.
Nessebar – atrakcje
Będąc w Nessebarze warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne z kolekcją starożytnej, greckiej ceramiki i rzeźb, ikon z XIII-XIX wieku, a także trackich monet. Na terenie gminy Nessebar, na północ od miasta, leży najsłynniejszy nadmorski kurort Bułgarii – Słoneczny Brzeg. Znajdują się tu setki hoteli i restauracji. Ze względu na liczne dyskoteki i kluby bywa nazywany "Las Vegas Europy Wschodniej". Niedaleko kurortu są dwa aquaparki. Cały kompleks leży około 3 km od Nessebaru. Niektórzy turyści przemierzają tę trasę piechotą, choć transport między tymi ośrodkami jest bardzo dobrze rozwinięty. Popularne wśród turystów są także rejsy po morzu i loty helikopterem. Z lotu ptaka można zobaczyć część miasta, którą po trzęsieniu ziemi zalała woda.
Zobacz także:
- Zwiedzanie Bułgarii i wypoczynek – góry Bułgarii, kurorty, zabytki Wakacje? Tylko w Bułgarii! Kurorty, zabytki i inne atrakcje Kuchnia bułgarska – popularne przepisy kulinarne, które warto znać
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dallas and John Heaton/Getty Images