Podróże

Zwiedzanie Bułgarii i wypoczynek – góry Bułgarii, kurorty, zabytki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
FLAMINIA PELAZZI/GettyImagesBułgaria

Bułgaria to morze, plaże, góry, piękne widoki i konkurencyjne ceny. Wielu Polaków wybiera się do Bułgarii na wakacje, bo w porównaniu z zachodnimi krajami wciąż jest bardzo atrakcyjna cenowo. Riwiera Bułgarska to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród wczasowiczów.

Bułgaria – plaże i błękitne morze

Bułgaria kojarzy się Polakom głównie z wypoczynkiem na plaży nad Morzem Czarnym. Jakie są znane kurorty w Bułgarii? Najpopularniejszym i największym ośrodkiem wypoczynkowym w Bułgarii jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego kurortu to m.in. piękne plaże, ciepłe morze, dobrze rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna. Słoneczny Brzeg znajduje się w pobliżu miasta Burgas.

Kolejnym popularnym bułgarskim kurortem na wybrzeżu Morza Czarnego są Złote Piaski, znajdujące się ok. 17 km od Warny. W Złotych Piaskach infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, na gości czekają liczne hotele i restauracje. Skąd wzięła się nazwa tego kurortu? Jedna z legend głosi, że złoty kolor piasku pochodzi od zakopanego przez piratów skarbu ze złota, który został zamieniony przez siły natury w złocisty, drobny piasek.

Jedną z najbardziej popularnych czarnomorskich miejscowości w Bułgarii jest Primorsko. Poza sezonem turystycznym mieszka tu ok. 5 tys. osób, a w wakacje liczba urlopowiczów wynosi aż ok. 50 tys. Primorsko, znajdujące się niedaleko Burgas, słynie z wielu barów i dyskotek – to tutaj toczy się nocne życie w Bułgarii podczas ciepłych, letnich miesięcy.

W Bułgarii temperatura znacznie waha się w zależności od regionu. Nad morzem wczasowicze mogą się jednak spodziewać pięknej pogody w letnich miesiącach. W lipcu i sierpniu nad Morzem Czarnym nie brakuje słońca, a temperatury mogą sięgać ponad 30 st. C.

Do zobaczenia w krainie 44 wysp
Do zobaczenia w krainie 44 wysp
Dzień Dobry TVN

Góry w Bułgarii

Wielu Polakom Bułgaria kojarzy się jedynie z wypoczynkiem nad morzem. Niesłusznie, ponieważ ten kraj jest również idealnym miejscem na urlop dla miłośników gór i aktywnego wypoczynku. Bułgaria w dużej mierze jest krajem górzystym. Najwyższym masywem, nie tylko w tym kraju, ale na całym Półwyspie Bałkańskim, jest Riła. Góry te znajdują się jedynie ok. 50 km od stolicy Bułgarii. Ich najwyższym szczytem jest Musała (2925 m n.p.m.). Poza tym aż 90 szczytów ma wysokość ponad 2000 m n.p.m. Zarówno ci, którzy nie mają doświadczenia we wspinaczce górskiej, jak i bardziej zaawansowani znajdą tu odpowiednie dla siebie trasy. Masyw Riła słynie z dużej różnorodności: można zobaczyć tu zarówno malownicze skaliste granie, zielone zbocza, jak i piękne polodowcowe jeziora. Największym jeziorem jest urokliwe Smradliwoto, znajdujące się w środkowej części gór. W północno-zachodniej części masywu warto zobaczyć malowniczą Dolinę Siedmiu Rilskich Jezior. Na terenie masywu znajduje się kilka miasteczek z dobrą infrastrukturą turystyczną, np. Boroviec zlokalizowany we wschodniej części gór.

Stolica Bułgarii, Sofia – co warto tam zobaczyć?

Będąc w Bułgarii, warto też odwiedzić stolicę kraju, Sofię. Miasto nie ma może tak wielu zabytków i nie jest tak reprezentacyjne, jak inne środkowo- i wschodnioeuropejskie stolice, ale z pewnością ma swój niepowtarzalny urok. Jednym z najważniejszych zabytków jest wpisana na listę UNESCO, znajdująca się w willowej dzielnicy Bojana, Cerkiew Bojańska. W środku można podziwiać niezwykłe freski pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza. Znajdują się tam też malowidła przedstawiające władców Bułgarii, która w tamtych czasach była potężnym i wpływowym państwem.

Kolejną świątynią, którą warto zobaczyć, jest znajdująca się w samym centrum XIX-wieczna Katedra Aleksandra Newskiego, jedna z największych prawosławnych cerkwi w Europie i siedziba Bułgarskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Budynek zachwyca z zewnątrz, a w środku można podziwiać piękne malowidła i kunsztowne ikony. Dodatkowo w krypcie świątyni znajduje się pokaźna kolekcja ikon i innych dzieł związanych z prawosławiem.

Na terenie obecnej Sofii znajdowało się kiedyś rzymskie miasto Serdika, ważny i bogaty ośrodek we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Pozostałości starożytnego miasta można zobaczyć w pobliżu stacji metra "Serdika". Zanim tereny zostały opanowane przez Rzymian, zamieszkiwali tu prawdopodobnie Trakowie, o czym mają świadczyć pozostałości po murach miejskich datowane na VII w p.n.e.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: FLAMINIA PELAZZI/GettyImages

Pozostałe wiadomości