Tajwan i jego zabytki, atrakcje, świątynie

Tajwan i jego zabytki
Tajwan
Źródło: xPACIFICA/Getty Images
Tajwan ma długą historię i bogatą kulturę. W nowoczesnych miastach mieszają się japońskie i chińskie wpływy, ale na wyspie można też poznać kultury rdzennych plemion. Co warto zwiedzić na Tajwanie? Czy trzeba mieć wizę, aby tam przyjechać?

Aby poznać historię i kulturę Chin, warto wybrać się na Tajwan. Na wyspie znajduje się wiele zabytków kultury chińskiej oraz atrakcji turystycznych. Równocześnie, dzięki burzliwej historii wyspy, na Tajwanie można poczuć się jak w Japonii lub poznać kulturę rdzennych ludów zamieszkujących wyspę.

Tajwan, czyli wyspa, prowincja, państwo

Tajwan to wyspa u wschodniego wybrzeża Chin oraz autonomiczna prowincja Chińskiej Republiki Ludowej obejmująca tę wyspę i kilkadziesiąt sąsiadujących wysepek. Funkcjonuje jak osobne państwo o nazwie Republika Chińska – ma własną walutę, rząd, stolicę i pismo. Dla władz Republiki Chińskiej to Tajwan jest prawowitym spadkobiercą chińskiej państwowości.

Tajwan – historia i kultura

Pierwsze ślady ludzi na Tajwanie pochodzą sprzed 30 tys. lat p.n.e. Ok. 4000 r. p.n.e. mieszkała tam rdzenna ludność Tajwanu, która mówiła językami malajsko-polinezyjskimi. Do dziś znajdują się tam autochtoni, którzy mają odmienną kulturę, język i religię.

W XVI w. wyspę odkryli Portugalczycy, potem pojawili się tam Holendrzy. W XVII w. zamieszkiwali ją także osadnicy z Chin, kultywujący tradycje związane z dynastią Ming po obaleniu jej przez Mandżurów. Stąd Tajwan traktuje się jako spadkobiercę „prawdziwej” kultury Chin. Językiem urzędowym pozostaje mandaryński (w Chinach stosuje się uproszczony zapis, na Tajwanie tradycyjny).

Przez jakiś czas Tajwan pozostawał pod władzą Japonii, a po II wojnie światowej przeszedł pod panowanie Chin. Okres dominacji Japonii spowodował, że wpływy tego państwa są widoczne w kulturze, architekturze czy… dobrze rozwiniętym transporcie.

Tajwan – stolica

Stolica Tajwanu to miasto Tajpej, leżące na północy wyspy. Jest nowoczesne, a równocześnie mniej zanieczyszczone niż inne metropolie Azji. Można tam zwiedzić muzea, świątynie różnych wyznań i zakosztować nocnego życia.

Charakterystycznym miejscem jest plac Wolności, gdzie znajdują się Teatr Narodowy, filharmonia, Narodowe Muzeum Pałacowe i park Wolności.

Ciekawym celem wielu wycieczek jest stara stolica Tajwanu – Tainan, nazywany też miastem świątyń. Można tam obejrzeć zabytkowe świątynie konfucjańskie i taoistyczne.

Jakie zabytki skrywa Tajwan?

Zabytki Tajwanu, których nie można przegapić podczas wycieczki, to:

  • świątynia Longshan w Tajpej – jedna z piękniejszych świątyń w stylu chińskim,
    • świątynia Qingshui w Tajpej – uznawana za najpiękniejszą świątynię okresu Qing na Tajwanie,
      • świątynia Bao'an – taoistyczna świątynia w Tajpej, w której organizowane są koncerty i darmowe poradnie tradycyjnej chińskiej medycyny,
        • XVII-wieczna świątynia Guandu – z tarasem widokowym, poświęcona bogini Mazu,
          • świątynie na skałach w Parku Narodowym Taroko.

            Tajwan – atrakcje wyspy

            Miejskie atrakcje Tajwanu to m.in.:

            • drapacz chmur Taipei 101 (drugi co do wysokości budynek na świecie) – warto wjechać na 91 piętro i zobaczyć miasto z platformy widokowej,
              • Narodowe Muzeum Pałacowe – muzeum i galeria sztuki w Tajpej, które posiadają w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję sztuki chińskiej,
                • Muzeum Buddy Fo Guang Shan w Kaohsiung – nowoczesne muzeum, w którym można zobaczyć posągi Buddy otoczone dziewięcioma pagodami,
                  • świątynia Xingtian w Tajpej – powstała w 1967 r. i jest zbudowana w stylu chińskim, z charakterystycznymi figurami smoków,
                    • egzotyczne nocne targi (w Tajpej jest ich kilkanaście).

                      Wędrówki przyrodnicze po Tajwanie – co warto zobaczyć?

                      Na Tajwanie warto skorzystać z okazji i:

                      • wybrać się na wędrówkę po nadmorskim parku geologicznym Yeliu,
                        • zwiedzić park Alishan z endemicznymi cyprysami liczącymi ponad 2 tys. lat,
                          • wybrać się na całodniową wycieczkę po Parku Narodowym Kenting, gdzie można obserwować egzotyczne ptaki i motyle, wypocząć na plaży, uprawiać snorkeling, nurkowanie, surfing,
                            • wykąpać się w ciepłych źródłach (np. w Beitou),
                              • zobaczyć Park Narodowy i wąwóz Taroko.

                                Turyści mogą zwiedzać osady zamieszkałe przez tajwańskich autochtonów. W Wulai mieszka plemię Atayal. Znajduje się tam muzeum prezentujące jego historię. Z kolei nad jeziorem Riyuetan żyje kilkaset osób reprezentujących kulturę plemienia Thao. Można tam poznać historię różnych tajwańskich rdzennych ludów. Plemię Tsou mieszka natomiast na terenie parku Alishan.

                                Degustacje na Tajwanie

                                Tajwan słynie z różnorodnych zup i owoców morza przyrządzanych na rozmaite sposoby. Ze względu na dawne japońskie panowanie nad wyspą bardzo popularne jest sushi. Często serwuje się też charakterystyczne chińskie pierożki przygotowywane na parze.

                                Będąc na wycieczce na Tajwanie, nie można odmówić sobie spróbowania słynnej tajwańskiej herbaty. Degustację można połączyć ze zwiedzaniem kilkusetletnich pól herbacianych. Wysokogórskie odmiany można wypróbować w Alishan. Tajwan jest także ojczyzną bubble tea , czyli wymyślonej w latach 80. herbaty z kulkami tapioki.

                                Tajwan – informacje dla turystów

                                Polacy i inni mieszkańcy UE nie muszą mieć wizy, aby odwiedzić Tajwan, jeśli planują tam przebywać krócej niż 30 dni. Potrzebny jest tylko aktualny paszport.

                                Głównym portem lotniczym wyspy jest Tajpej-Taiwan Taoyuan na północy kraju, 25 km na zachód od Tajpej.

                                Zobacz także:

                                Zobacz wideo: Z wizytą w gdańskim ZOO

                                Z wizytą w gdańskim ZOO

                                Autor: Adrian Adamczyk

                                Źródło zdjęcia głównego: xPACIFICA/Getty Images

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości

                                Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków
                                Materiał promocyjny

                                Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków