Podróże

1000 plus na wakacje. "Jako branża turystyczna postulujemy, aby zakres tego bonu był jak najszerszy"

Podróże

Nadchodzące wakacje ze względu na pandemię koronawirusa spędzimy raczej w Polsce. Nastawmy się, że będzie to inny, ale równie piękny i wyjątkowy czas. W nastawieniu tym pomóc nam mogą bony 1000 plus. Czym są, kto je otrzyma, kiedy będzie można je realizować? Kilka urlopowych zagadek rozwikłał ekspert rynku turystycznego Maciej Nykiel.

Bon 1000 plus

1000 plus na wakacje to bon turystyczny, który miałby wesprzeć branżę poszkodowaną w wyniku pandemii koronawirusa. To także pomoc dla Polaków, by mogli spędzić urlop poza miejscem zamieszkania, jednak na terenie kraju.

Mówimy o pewnym projekcie, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Nie ma natomiast legislacji, nie ma przepisów wykonawczych, więc wszystko to jest na razie w sferze projektu. Jest to jednak oczekiwana przez wszystkich inicjatywa

– powiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Kto może spodziewać się pieniędzy na wakacje? Bon ma być przyznawany wszystkim osobom, które mają umowę o pracę. Pieniędzy nie dostaną ci, których zarobki są wyższe niż kwota przeciętnej pensji, tj. 5200 złotych. Bon ważny będzie przez 2 lata , co oznacza, że nie będziemy mogli wykorzystać go zarówno w te, jak i przyszłe wakacje.

1000 plus na wakacje - gdzie można będzie zrealizować bon?

Pieniądze będzie można wydać tylko na wyjazdy krajowe. Można je przeznaczyć na: nocleg w hotelach, hostelach lub pensjonatach, bilety wstępu do muzeów lub innych atrakcji turystycznych, przewodnika lub wykupienie wycieczki.

Jako branża turystyczna postulujemy, aby zakres tego bonu był jak najszerszy

– podkreślał ekspert.

Wakacje 2020 Polacy spędza w kraju

W tym roku prawie połowa wszystkich rezerwacji to niezmiennie królujący Bałtyk. Turyści wybierają ośrodki, w których jest dość ekskluzywnie albo osobne moduły typu domki, budynki czy apartamenty, gdzie morze nie jest kluczowym aspektem.

Równie obleganymi kierunkami są Mazury, Sudety i Tatry.

Te wakacje będą inne niż wszystkie. Wiemy prawie na pewno, że spędzimy je w Polsce. Od otwarcia polskich hoteli, od 4 maja, absolutnym hitem jest Bałtyk. Ponad połowa rezerwacji to obiekty położone nad polskim morzem

– zaznaczył Maciej Nykiel w Dzień Dobry TVN.

W tym roku wiele osób szuka także miejsc innowacyjnych, nieobleganych przez turystów. Polacy zainteresowali się województwami świętokrzyskim, lubelskim oraz łódzkim, które do tej pory nie cieszyły się popularnością.

Wakacje 2020 - czy wyjazdy za granice nie będą możliwe?

Jak przyznał znawca branży, prawdopodobnie pierwszym etapem wojaży poza granice naszego kraju będą podróże samochodem. Z tego względu kierunki, jakie będziemy mogli obrać to droga do naszych południowych sąsiadów, do krajów grupy wyszehradzkiej: Czechy, Słowacja i może Węgry.

Dwa kraje, do których prawdopodobnie bez odbywania kwarantanny dwustronnej będziemy mogli się udać, to Słowacja i Czechy. W dalszej części spodziewamy się Węgier, ruch z Litwą i Niemcami będzie również dość szybko odblokowany

– stwierdził Maciej Nykiel.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości