Parenting

Ferie w województwie podkarpackim. Kiedy wypadają i co warto zwiedzić?

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
podkarpackie.travel
Dzieci na stoku w kaskach narciarskich

Ferie zimowe w tym roku podzielone zostały ponownie na województwa. Dzięki temu uczniowie z różnych części Polski mają szansę na taki sam odpoczynek. Kiedy ferie wypadają w województwie podkarpackim i co warto zwiedzić w regionie?

Ferie w województwie podkarpackim - kiedy wypadają?

Ferie w podkarpackim zaczynają się 12 lutego i trwają do 27. W tym samym czasie przerwę od zajęć będą mieli uczniowie jeszcze 4 województw: lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego. Tegoroczna przerwa zimowa została podzielona na województwa mimo panującej pandemii COVID-19. Ma to na celu odciążenie miejsc turystycznych oraz umożliwienie wszystkim dzieciom odpoczynku od zajęć szkolnych. 

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Atrakcje na ferie w województwie podkarpackim

Podczas ferii warto zwiedzić region, poznać bliżej jego kulturę i historię. Na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych znajdują się najznamienitsze kościoły, zamki i pałace w regionie. Z kolei jeżeli chodzi o muzea, to warto odwiedzić Muzeum Dobranocek, Muzeum Przemysłu naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, a także odwiedzić Skansen w Sanoku, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie bądź Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła. 

W województwie znajdują się stoki narciarskie, na których można rozpocząć jazdę na nartach i snowboardzie, oczywiście o ile będzie możliwość naśnieżania lub pogoda dopisze. Warto też sprawdzić ofertę lokalnych domów kultury i muzeów, ponieważ w okresie ferii często organizują one specjalne półkolonie i warsztaty. Na takich zajęciach dzieci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz poznawać zupełnie nowe pasje. 

Co warto zwiedzić w województwie podkarpackim?

Województwo podkarpackie kojarzy się przede wszystkim z Bieszczadami. Ośnieżone górskie panoramy to niezapomniany widok nie tylko dla fanów górskich wspinaczek. Jak są góry, to i stoki. Z racji tego, że podkarpacie nie jest popularną destynacją na narciarskie podboje, stoki nie są zatłoczone, a bardzo dobrze przygotowane. Stąd też to świetne miejsce do nauki i szlifowania swoich umiejętności.

Fani fotografii i przyrody koniecznie muszą odwiedzić lodospady, czyli zamarznięte wodospady. Można je obserwować w Rudawce Rymanowskiej, w dolinie górnego Wisłoka. Zimą świetną atrakcją jest także przejazd bieszczadzką ciuchcią - której lokomotywa wygląda, jakby miała nas zabrać do Hogwartu. To najwyżej położona wąskotorowa kolejka w Polsce. Stacja początkowa, która jest równocześnie zabytkiem, znajduje się w Majdanie, nieopodal Cisnej.

Fanom zabytków, ruin i architektury z pewnością do gustu przypadnie Tunel schronowy pod Górą Żarnowską, znajdujący się na zachodzie województwa. Nieco bardziej na południe można zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego bądź ruiny zamku pod Górą Sobień. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: podkarpackie.travel

Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images

Pozostałe wiadomości