Dziecko

Badacze: Zabawy lalkami rozwijają empatię. "Pozwoli ona dzieciom stworzyć w przyszłości udany związek"

Dziecko

Badania prowadzone przez neurobiologów z Uniwersytetu Cardiff udowodniły, że zabawa lalkami aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie informacji społecznych, w tym za empatię. To cenne odkrycie, szczególnie w czasach pandemii, gdy kontakt dziecka z rówieśnikami jest znacznie ograniczony. O tym, jak samodzielna zabawa wpływa na rozwój maluchów, opowiedziały nam Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca oraz Sylwia Anderson-Hanney, trenerka umiejętności wychowawczych.

Zabawa wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej

Kreatywna zabawa potrafi nie tylko umilić chwile dzieciom, ale także pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jak przyznała Aleksandra Piotrowska, wykorzystywanie lalek, pluszaków czy figurek jest najlepszą okazją do przećwiczenia z maluchem umiejętności społecznych, które potrzebne będą zarówno teraz, jak i w przyszłości. Inteligencja emocjonalna kształtowana od najmłodszych lat pozwoli w przyszłości stworzyć udany związek, założyć rodzinę czy funkcjonować w miejscu pracy.

- W ostatnich latach obserwujemy inwazję tzw. zabawek edukacyjnych. Odkryliśmy już, że dzieciństwo to baza pod dalsze życie człowieka i chcemy, żeby dzieciństwo było wypełnione zdobywaniem wiedzy i umiejętności, a okazuje się, że aby nasz mózg rozwinął biologiczną bazę tego, co nazywamy inteligencją emocjonalną, musimy przećwiczyć te umiejętności nie na tablecie czy komputerze, a tylko w kontakcie z rówieśnikami – powiedziała Aleksandra Piotrowska.

Psycholog podkreśliła także, że zabawa z maluchem to również okazja, by go poznać, dowiedzieć się co myśli, czuje, co go gryzie czy trapi.

W autentyczny sposób dziecko może ustami lalki powiedzieć i usłyszeć, jak inna osoba na to patrzy. Nawet mówienie do siebie pomaga uporządkować dziecięcą psychikę

– wyjaśniła ekspertka.

Wychowanie w dobie tabletów, komputerów i telefonów

W dzisiejszych czasach większość dzieci zobaczyć możemy z telefonem, tabletem czy laptopem. Warto jednak, by rodzice zadbali o rozwój swoich pociech i od najmłodszych lat pokazywali, czym są rozrywki analogowe. Dzięki temu maluchy w bezpiecznych domowych warunkach będą mogły poprzez zabawę przygotować się do sytuacji, z którymi będą mieć do czynienia w przedszkolu czy szkole.

- Wychowuję dzieci w takich czasach, że trudno oderwać je od tabletów, telewizora i komputera. Bardzo dużą uwagę zwracam na rozwój kompetencji emocjonalnych i też uczę tego innych, bo nie dowiemy się tego z tableta - powiedziała Sylwia Anderson-Hanney.

Mama szóstki dzieci przyznała również, że dostrzega, jak zabawy wpływają na postrzegania świata maluchów, a także kształtują ich kreatywność i uczą empatii. Podczas zabaw można usłyszeć, co dzieci mówią, czują oraz w jaki sposób rozwiązują pewne sytuacje. Dlatego ważne jest, by stwarzać im przestrzeń na udział w takich czynnościach, a czasami nawet samemu je zainicjować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zalety umiejętności szybkiego czytania. "Po takim kursie 200-stronicową książkę można przeczytać w 2 godziny"

Doskwiera ci ból pleców? Pomocna może się okazać psychoterapia

Coraz więcej Polaków jest uzależnionych od hazardu. "Siedząc w kapciach możemy przegrać cały majątek"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości