Dziecko

Co piąte dziecko cechuje wysoka wrażliwość. Psycholog: "Takie maluchy mają trudniej w życiu"

Dziecko

Tomasz Urbanek/East News

Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.

Dziecko wysoko wrażliwe - cechy

Wysoko wrażliwe dziecko to takie, które urodziło się z bardzo czułym i szybko reagującym układem nerwowym. Zdaniem psychologów wyróżnia się ono kilkoma cechami. Jest bardziej czułe na działanie wszelkich bodźców z otoczenia i dlatego łatwiej je zdekoncentrować, ale też wybić z rytmu nieoczekiwaną zmianą, np. nagłym hałasem czy rażącym światłem. Wysoko wrażliwe dziecko czuje się przytłoczone nadmiarem bodźców, co może manifestować np. płaczem, złością, zamykaniem się w sobie. Często potrzebuje chwili, by oswoić się z nowym otoczeniem (musi się rozejrzeć, nabrać pewności), co bywa błędnie interpretowane jako nieśmiałość.

Wysoko wrażliwy maluch jest z reguły empatyczny, przejmuje się niesprawiedliwością oraz okrucieństwem wobec ludzi i zwierząt. Chętnie też pomaga innym, nawet własnym kosztem. Te dwie ostatnie cechy sprawiają, że dziecko wydaje się bardziej dojrzałe.

Jest czułe na krytykę i zapamiętuje ją na długo. Zdaniem psycholog Katarzyny Kucewicz może się do tego przyczyniać zachowanie rodziców, którzy często chcą wysoko wrażliwe dziecko dopasować do jego rówieśników. - Taki maluch może czuć się gorszy, niezrozumiały i dlatego krytyka jest taka bolesna dla niego - wyjaśniła ekspertka.

Kolejną cechą wysoko wrażliwego dziecka jest to, że nie lubi pracować po presją czasu. - Wynika to z tego, że jest wyjątkowo czułe na bodźce i dużo rzeczy je rozprasza, przez co zadania może wykonywać wolniej niż rówieśnicy - tłumaczyła Katarzyna Kucewicz w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

Dziecko wysoko wrażliwe jest również bardziej świadome siebie. - Ta umiejętność rośnie z wiekiem, ale faktycznie taki maluch potrafi lepiej określać to, co się z nimi dzieje - zarówno na poziomie opisywania bólu fizycznego, jak i swoich uczuć.

Czy dziecko ze zwiększoną wrażliwością ma trudniej w życiu?

Zdaniem naszej ekspertki, odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca, ponieważ świat jest miejscem dostosowanym do niskiej wrażliwości. - Dzieciom wrażliwym trudno jest się odnaleźć i czuć swobodnie w otoczeniu pełnym intensywnych wrażeń (np. w przedszkolu). Zwykle trzymają się wtedy bardziej z boku, przyglądając się innym. Trudne też jest to, że gros rodziców - nie mając świadomości, że dziecko może być bardziej wrażliwe - na siłę próbuje dostosować je do innych dzieci, np. popychać do działania grupowego, do przełamywania siebie, do dostosowania się do zgiełku. Zachęcanie oczywiście jest dobre, ale tylko wtedy, kiedy dobrze znamy i rozumiemy temperament naszego dziecka i nie forsujemy go, a pozwalamy mu się rozwijać z równoczesnym poszanowaniem tej cechy - podkreśliła Katarzyna Kucewicz.

Jak postępować z dzieckiem wysoko wrażliwym?

Należy dać mu wsparcie i zaakceptować jego cechy. - Jeśli podejrzewamy u dziecka wrażliwość, sięgnijmy po literaturę fachową, np. pozycje dr Elaine Aron i nauczmy się, jak rozwijać potencjał wrażliwości u dziecka. Bo wrażliwość i empatia to cechy które są darami, tylko trzeba je dobrze zrozumieć, innymi słowy nauczyć się charakteru swojego dziecka - stwierdziła psycholog.

Zobacz wideo: Jak nie zgubić dziecka w Internecie?

>>> Zobacz także:

Mandaryna o życiu w rodzinie patchworkowej: "Siedziałyśmy z Anią przed domem Michała i liczyłyśmy dzieci"

Maciej ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wyznaje: "Nie myślałem, że mogę być dla kogoś wzorem". Ma kontakt z Laurą?

Syn Beaty Tadli przeciwny nazywaniu cesarskiego cięcia "wydobycinami". "Mojej mamy mogło z nami już nie być"

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości