Dziecko

Pierwszy kubek dla dziecka. Dlaczego niekapki nie są dobrym rozwiązaniem?

Dziecko

Aktualizacja:

Dwutygodniową przerwę mają również dzieci, które chodzą do żłobków. Rodzice tych najmłodszych maluchów mogą w tym czasie spróbować pożegnać butelkę ze smoczkiem i zastąpić ją kubeczkiem. O tym, jakie kubki wprowadzić na samym początku i czy mają one wpływ na rozwój aparatu mowy dziecka porozmawialiśmy z neurologopedą Marceliną Przeździęk.

Kiedy wprowadzić pierwszy kubek?

Naukę picia z kubka możemy rozpocząć, kiedy dziecko ma ukończone 6 miesięcy. Nie wcześniej, ponieważ wedle wszelkich zaleceń, do szóstego miesiąca niemowlęta karmimy tylko i wyłącznie piersią lub butelką z mlekiem. Dziecko musi również wykazywać się gotowością do podjęcia takiej nauki.

To musi być dziecko, które potrafi utrzymać wyższą pozycję, mówimy tutaj o pozycji siedzącej. Na pewno nie może to być pozycja leżąca czy półleżąca

- mówi Marcelina Przeździęk.

Jaki powinien być pierwszy kubeczek?

Pierwszy kubeczek, który podamy naszemu dziecku powinien być bardziej otwarty. Może to być nawet nakrętka od butelki. Jak tłumaczy neurologopeda kubek otwarty będzie promował lepszą, bardziej wartościowszą pracę języka.

Te pierwsze próby to jest bardziej takie smakowanie. Płynu powinno być w kubeczku niewiele. Nauka picia z kubeczka będzie trwała przez kilka miesięcy

- mówi Marcelina Przeździęk.

Dobrym rozwiązaniem jest również bidon ze słomką. Trzeba tu jednak obserwować, czy dziecko dobrze pracuje wargami, a nie tylko ssie słomkę. Jest to propozycja dla dzieci, które potrafią już stabilnie siedzieć.

Co z popularnymi kubkami niekapkami?

Z logopedycznego punktu widzenia niekapki mogą być kubkiem przejściowym, ale w bardzo ograniczony sposób, ponieważ wszystkie mają jakieś ustniki i one niestety promują ssanie. a my chcemy, by dziecko w drugim półroczu uczyło się już bardziej dojrzalszych funkcji i jak najszybciej nauczyło się pić z kubka otwartego

- tłumaczy neurologopeda i dodaje, że długie korzystanie z niekapków i kubków 360, które promują ssanie mogą doprowadzić do wady zgryzu czy wady wymowy.

Więcej o tym, do czego może doprowadzić używanie nieodpowiedniego kubka posłuchacie w naszej rozmowie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości