Dziecko

Pierwsze dziecko to wyzwanie. Z każdym kolejnym łapie się dystans?

Dziecko

Mówi się, że pierwszy rok z życia dziecka, zwłaszcza pierwszego, jest dla rodziców trudny. Posiadanie więcej niż jednego dziecka wielu mamom wydaje się wielkim wyzwaniem. Na ile prawdziwe jest powiedzenie, że przy pierwszym dziecku wszystkiego się uczymy, a z każdym kolejnym będzie już łatwiej? O swoich doświadczeniach przy pierwszym, drugim, a teraz trzecim dziecku, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam młode, ale już doświadczone mamy: Aleksandra Woźniak i Anna Weber, które prowadzą kanał „Mama Lama”.

Jakie błędy popełniamy przy pierwszym dziecku?

Aleksandra Woźniak i Anna Weber są przyjaciółkami i młodymi mamami przed 30. Każda z nich ma trójkę dzieci. O swoim nieidealnym macierzyństwie opowiadają w sieci. Ich kanał na Youtube „Mama Lama” cieszy się ogromną popularnością.

Przyjaciółki przyznały, że posiadanie trójki dzieci, zwłaszcza w tak krótkim odstępie czasu jak u nich, nie zawsze jest łatwe.

Jest różnie. Bywa bardzo ciężko, ale jest też bardzo fajnie. Wspaniale jest obserwować swoje dzieci, kiedy one wchodzą w różne interakcje ze sobą nawzajem i z nami dorosłymi.

- wspomniała Ola.

Pierwszy rok z życia dziecka jest bardzo intensywny. Dla rodziców często bywa szokiem. Jak zaznaczają nasze rozmówczynie, perspektywa tego intensywnego okresu dziecka zmienia się w zależności od ilości posiadania dzieci.

Dla mnie przy drugim i przy trzecim dziecku ten intensywny okres u dziecka był coraz mniejszym szokiem. Po prostu moje oczekiwani są już zupełnie inne. W macierzyństwie przestajemy myśleć o sobie. Dojrzewamy.

- zauważyła Ania.

To prawda, z każdym kolejnym dzieckiem łapiemy coraz większy dystans, już nie każda wysypka jest przerażająca.

-dodała Ola.

Rodzina to priorytet

Według statystyk, kobieta w dzisiejszym świecie decyduje się na pierwsze dziecko mając 30 lat. Po studiach chce skupić się na karierze zawodowej. Zarówno Ola, jak i Ania zamiast kariery wybrały rodzinę. Obie przyznają, że decyzja o macierzyństwie była w ich przypadku bardzo świadoma. Ola i Ania są przed 30. Na swoje pierwsze dziecko zdecydowały się mając dwadzieścia kilka lat.

W moim przypadku była to decyzja bardzo świadoma. Miałam takie założenie, że przed 30. Chcę mieć trójkę dzieci, więc jestem z siebie zadowolona. Ukończyłam dwa kierunki studiów, prowadziłam kilka firm, w między czasie było macierzyństwo. Muszę przyznać, że nic nie rozwinęło mnie tak bardzo, jak właśnie macierzyństwo.

- przyznała Ania, która jest kompozytorką i nauczycielką wielu programów umuzykalniających dla dzieci.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości