Dziecko

Jak zachęcić dziecko do przeczytania książki?

Dziecko

Aktualizacja:
Moment RFKryssia Campos/Getty Images

Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka. Z tego względu warto, aby maluchy jak najszybciej opanowały tę sztukę i korzystały z jej dobrodziejstw

Niestety bardzo często zdarza się, że dzieci poza szkołą niechętnie sięgają po lekturę. Jak w takiej sytuacji zachęcić do czytania? Statystyki jednoznacznie pokazują, że coraz mniej osób regularnie czyta książki. Najczęściej wynika to z braku czasu lub zwyczajnej niechęci. Dzieci naśladują zachowania rodziców, nie należy więc dziwić się, że maluch nie czuje potrzeby sięgania po lekturę, jeśli nie robi tego sam rodzic. Chcąc wyrobić u dziecka zainteresowanie literaturą, najlepiej wykorzystać czas, kiedy jego umysł jest najbardziej chłonny, a sama pociecha najbardziej otwarta na nowe doświadczenia i rzeczy. Zastanawiając się nad tym, jak zachęcić dziecko do czytania, należy pamiętać, że konieczne jest również zaangażowanie samego rodzica.

Jak zachęcić dzieci do czytania na wczesnym etapie rozwoju?

Chcąc zainteresować malucha literaturą, warto czytać mu książki już od urodzenia, na przykład przed snem lub po prostu w wolnej chwili. Nie trzeba ograniczać się do typowo dziecięcych bajek, doskonale sprawdzi się także literatura piękna czy powieści przygodowe. Gdy dziecko jest już w stanie siedzieć i utrzymywać przedmioty, najlepiej sięgnąć po książki dedykowane niemowlętom. Są one kolorowe, pełne dużych obrazków i świetnie działają na wyobraźnię malucha. Warto pamiętać, by nie zmuszać pociechy do przeglądania książeczki, jeśli nie wykazuje zainteresowania nią, gdyż może to poskutkować efektem odwrotnym do zamierzonego.

Dobrym pomysłem jest także stworzenie domowej biblioteczki, w której oprócz książek dla rodziców znajduje się także regał z bajkami dla malucha. Warto pracować nad wyrobieniem u pociechy nawyku odkładania lektur na swoje miejsce po zakończeniu czytania. W ten sposób nauczy się, że książka to wartościowa rzecz, o którą należy dbać. Wspólne czytanie to świetny sposób na zacieśnienie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Celebrowanie tych chwili ma szansę sprawić, że maluch sam będzie domagać się kolejnej lektury. Czytanie stanowi również doskonałą okazję do rozmów na tematy poruszone w książce.

Jeśli rodzicowi zależy na tym, aby dziecko pozytywnie kojarzyło cały proces, powinien wybierać lektury odpowiednie dla wieku dziecka oraz zgodne z jego zainteresowaniami. Od czasu do czasu warto spróbować przemycić inny rodzaj książki – a nuż zaciekawi pociechę.

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?

Nauka czytania dla niektórych dzieci może być ekscytującym przeżyciem, inne zaś mogą starać się jak najbardziej odsunąć w czasie cały proces. W drugim przypadku rodzice nie powinni zrzucać odpowiedzialności na szkołę, tylko pomóc maluchowi przebrnąć przez pierwsze trudności. Na początek warto zacząć od rozmowy o tym, że nauka czytania jest normalnym etapem, przez który przechodzi każdy. Należy motywować pociechę, ale do niczego jej nie zmuszać. Podczas nauki czytania dobrze jest zacząć od krótkich lektur, najlepiej z wielkimi literami, które łatwiej przyswoić.

Jak zachęcić uczniów do czytania książek?

  • brak zainteresowania czytaniem ze strony rodziców,
  • brak dostępności książek w domu,
  • niedopasowanie książek do zainteresowań dziecka.
  • zamiast słodyczy lub kolejnej zabawki, podaruj maluchowi w prezencie nową lekturę. Może być to pierwsza część konkretnego cyklu, która na tyle zaintryguje dziecko, że będzie chciało szybko poznać jej kontynuację;
  • zamiast książek podsuń maluchowi komiksy lub czasopisma dla dzieci. Są kolorowe, zawierają dużo obrazków i mniej tekstu, przez co bywają bardziej przystępne dla młodego czytelnika;
  • zachwalaj czytanie książek. Opowiadaj o tym, jak bardzo są wartościowe, za co je cenisz i jakie korzyści wynikają z regularnego czytania. Pamiętaj również o tym, aby samemu sięgać po lekturę. Może być to nawet gazeta lub czasopismo. Pokazuj, że lubisz czytać i sprawia ci to dużą przyjemność.

Zobacz też:

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – ciekawe pomysły

7-latek podbił internet swoją piosenką o słońcu i wodzie: "Nigdy nie wymyśliłem lepszej od niej"

Dopajanie niemowląt. Kiedy bywa konieczne i co podawać maluszkom?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości