Dziecko

Jak się zachować, kiedy dziecko robi irytujące rzeczy? "Jest niewielka różnica pomiędzy trzylatkiem a nastolatkiem"

Dziecko

Aktualizacja:

Niemal każdy rodzic był w sytuacji, kiedy napominał swoje dziecko, aby przestało coś ciągle robić, a ono z uporem powtarzało znienawidzoną przez mamę czy tatę czynność. Czy maluchy robią nam na złość? Jak reagować w takich sytuacjach? Zapytaliśmy o to Annę Dydzik, autorkę bloga Nieperfekcyjna mama oraz psycholog Dorotę Maciejec.

Kiedy dziecko zaczyna robić na złość

Rodzicielstwo to ogrom ciężkiej pracy, która jednak może satysfakcjonować. Niestety zapominamy o jej zaletach, kiedy nasz potomek zaczyna dawać się nam we znaki. Dlaczego zazwyczaj grzeczny maluch potrafi w kilka sekund zamienić się w niesfornego smyka, który lubi dopiec? - Daleka jestem od mówienia, że dziecko robi coś po złości - wyjaśniła psycholog Dorota Maciejec. - Zachęcam rodziców, aby myśleli, jaką funkcję pełni to zachowanie, czy nie jest to odpowiedź na jakąś niezaspokojoną potrzebę zwrócenia uwagi - powiedziała.

Okazuje się, że dzieci naganę mogą traktować jako nagrodę, ponieważ jest to moment, w którym rodzice poświęcają im czas. Często też irytujące zachowania malucha są najzwyklejszą na świecie próbą mierzenia własnych sił i cierpliwości rodziców. - Jest niewielka różnica pomiędzy trzylatkiem, a nastolatkiem - dodała psycholog. - To i to jest bardzo egocentryczne, przechodzi bardzo poważny kryzys i jego egoistycznie nastawione do świata - zaznacza.

Jak reagować, gdy dziecko jest niegrzeczne?

Anna Dydzik zaznaczyła, że jako mama trójki dzieci, najbardziej ceni sobie konsekwencję, której świadomość mają jej pociechy. Taki model popiera również psycholożka. - Moje dzieci wiedzą, że jeśli powiem, że zabiorę im coś, to będę po prostu konsekwentna - wyjawiła blogerka.

Psycholog zaznaczyła, że jest także druga strona medalu. Rodzice muszą wymagać, ale równocześnie sami powinni przewidywać pewne sytuacje, np. łatwo jest przypuszczać, że grające zabawki będą generowały hałas. Specjalistka zwróciła również uwagę na fakt, że rodzice niechętnie akceptują złość u swoich dzieci, wymagając, aby te były zawsze uśmiechnięte i zadowolone.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Adopcje w Polsce. "Słyszałam: po co sobie taki problem bierzesz?"

Google uczciło pamięć Zofii Stryjeńskiej. Kim była ta niezwykle barwna postać?

Mija 40 lat od zamachu na Jana Pawła II. Historia Aliego Ağcy to opowieść o wybaczaniu

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości