Dziecko

Jak pomóc dziecku zapanować nad nieśmiałością?

Dziecko

Nieśmiałość należy do cech charakteru, które mogą odcisnąć swoje piętno na wielu aspektach życia społecznego człowieka. Niektórym towarzyszy przez cały czas, inni uczą się z nią radzić. Wiele osób traktuje ją jako przypadłość, z której należy się wyleczyć, w szczególności w dzieciństwie. Czy tak jest faktycznie? Zobacz, co powinien zrobić rodzic nieśmiałej pociechy.

Cechy osobowości każdego człowieka kształtują się przez całe życie. Niektóre z nich się nasilają, a inne osłabiają. Przykładem może być wszelako rozumiana nieśmiałość. Niezależnie od tego, czy mowa o zwykłym skrępowaniu, czy lęku odczuwanym w sytuacjach społecznych, zmagające się z nimi osoby zawsze były, są i będą.

Życie z nieśmiałością

Nieśmiałość występuje zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Nie ma reguły, która mówiłaby, że nieśmiały maluch wyrośnie na taką właśnie osobę dorosłą – niemniej jednak, często tak faktycznie jest.

Nieśmiałość, to cecha naszej osobowości, nie temperamentu, która pojawia się w ciągu życia. Niektórym towarzyszy przez wiele lat, a niektórzy dosyć szybko sobie z nią radzą. To, czy ona jest problemem, czy nie, zależy od jej natężenia. Jeśli nieśmiałość przyjmuje postać, która przybliża się do pewnej fobii społecznej, lęku przed zaistnieniem w sytuacji społecznej tak silnego, że wyklucza aktywność, to wtedy jest problemem, z którym trzeba coś robić – wyjaśniła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Nieśmiałe dziecko

Rodzice nieśmiałych dzieci powinni pamiętać o tym, żeby nie traktować tej cechy jako wady, czy wyzwania, z którym trzeba sobie poradzić. Młodzi ludzie mają powody dla swojej nieśmiałości, dlatego należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę i dopiero potem podejmować działania.

Nie przypinajmy im etykietek. Nie przedstawiaj tej nieśmiałości w oczach dziecka jako problem, bo to nie ułatwi sprawy. Bywa, że musimy zaakceptować to, że nasze dziecko nie jest takie „hop do przodu” i nigdy takie nie będzie. Jeśli będziemy je na siłę zmuszać do tego, żeby zaistniało w sytuacjach społecznych, możemy ten lęk społeczny nasilić – zauważyła psycholog.

Nieśmiałość nie ma wpływu na wiele sytuacji życiowych, dlatego jej „leczenie” nie jest na ogół koniecznością. Jeśli jednak cecha ta jest silnie rozwinięta, można się zwrócić po radę do psychologa.

Przykładowe sposoby na pokonanie nieśmiałości u dziecka:

  • Trenowanie zachowań społecznych
  • Dbanie o dobrą samoocenę
  • Zbudowanie zaufania
  • Niezmuszanie do odwagi
  • Nagradzanie, wspieranie i pozytywne wzmacnianie za nawet najmniejsze przezwyciężenie nieśmiałości
  • Zapisanie na zajęcia w kilkuosobowych grupach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Dzieci na scenie. Jak pomóc im opanować tremę?

Tłumienie emocji i jego skutki. "Emocje są nam potrzebne"!

Asertywność w pracy – jak się jej nauczyć? Porady, jak być asertywnym w pracy

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości