Dziecko

Z dzieckiem na basenie. Jakie akcesoria dla niemowląt warto zabrać na wspólne pływanie?

Dziecko

Pływanie z niemowlęciem niesie ze sobą wiele korzyści. Wybierając się z niemowlęciem na basen czy nad dowolny akwen wodny, warto zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Produktów nie musi być dużo, ale muszą być praktyczne i pomocne w tej wspólnej aktywności. O zaletach chodzenia na basen z maluszkiem dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z instruktorką Anną Kulą.

Nawet noworodki są w stanie bez problemu wykonywać zorganizowane ruchy w środowisku wodnym. Jednak pierwsze wspólne pływanie najczęściej rozpoczynane jest nieco później, w wieku niemowlęcym - po ukończeniu przez dziecko czterech tygodni. Pływanie z niemowlęciem niesie ze sobą wiele korzyści. W ten sposób przede wszystkim budujemy w dziecku zaufanie do wody. Jeśli wspólne pływanie będzie kontynuowane w późniejszych latach, to wyrobimy w sobie i w dziecku bezpieczne zachowania i respekt względem wody. Jednak to, na co naukowcy zwracają szczególną uwagę, to wpływ pływania niemowląt na ich rozwój motoryczny i umysłowy. Dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z pływaniem w wieku 2 miesięcy, w późniejszych latach są lepiej przystosowane do nowych sytuacji, mają więcej pewności siebie i są bardziej niezależne. Korzyści ze wspólnego pływania z niemowlęciem są bezdyskusyjne. Idąc na basen z niemowlęciem, wybierzmy obiekt, w którym woda nie jest chlorowana - ze względu na delikatny układ odpornościowy lekarze zalecają korzystanie z basenów niechlorowanych dopóki dziecko nie skończy przynajmniej 6 miesięcy. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Akcesoria do pływania dla niemowląt - co zabrać na basen?

Najbardziej niezbędne akcesoria dla niemowląt są jednocześnie relatywnie tanie . Najpotrzebniejsza jest specjalna pieluszka przeznaczona do pływania dla niemowląt . Zwykła pieluszka nie dość, że chłonie wodę basenową, to jej zawartość przedostaje się do wody, powodując ogólne zanieczyszczenie basenu. Pieluszki do pływania dla niemowląt nie chłoną wody i jednocześnie zatrzymują to, co dziecko wydali. Jest to podstawowa rzecz, bez której nie powinno się wybierać z niemowlęciem do wody - basenowej czy w dowolnym akwenie. Ciekawym akcesorium dla niemowląt są również zabawki i gryzaki, które można zabrać ze sobą do wody . W przeciwieństwie do zwykłych gumowych zabawek dla niemowląt, te przeznaczone do zabawy w wodzie nie mają dziurki. Dzięki temu woda nie dostaje się do środka, przez co nie ma niebezpieczeństwa powstania pleśni w środku. Warto zabrać ze sobą również piłeczkę "z kolcami" . Ma ona właściwości rehabilitacyjno-relaksacyjne. Niewielką piłeczką "kolczatką" możemy dotykać ciało niemowlaka, tym samym korzystnie wpływając na jego dobrostan. Nieco starsze niemowlęta chętnie trzymają taką piłeczkę, gryzą ją i rzucają.

Podsumowując - planując pływanie z niemowlęciem , nie zapomnij:

  • specjalnej pieluszki do pływania dla niemowląt
  • zabawek i gryzaków przeznaczonych do wody
  • piłeczki z kolcami dla niemowląt

Akcesoria do kąpieli dla niemowląt - co będzie potrzebne po pływaniu?

Nawet jeśli korzystamy z basenu, w którym woda nie jest chlorowana, to warto zabrać ze sobą kosmetyki przeznaczone do mycia i pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia - mydełko i balsam. Na pewno przyda się duży ręcznik z kapturkiem , w który będzie można owinąć i wytrzeć dziecko po umyciu. Na wszelki wypadek przydadzą się również ubranka dla niemowląt - dodatkowy komplet, gdyby te, w których dziecko przyszło na basen, na przykład upadły na mokrą podłogę. Dobrym pomysłem jest zabranie kilku patyczków higienicznych dla niemowląt , którymi wysuszymy mokre uszka dziecka. Pamiętajmy też o czapce odpowiedniej do aury, która ochroni wrażliwą główkę dziecka przed warunkami atmosferycznymi.

Podsumowując - co będzie potrzebne po pływaniu ?

  • kosmetyki dla niemowląt, takie jak mydełko i balsam
  • ubranka dla niemowląt - dodatkowy komplet
  • patyczki higieniczne dla niemowląt i czapeczka

Ekskluzywne akcesoria do pływania dla niemowląt

Jeśli szukamy dla dziecka akcesoriów ekskluzywnych , to możemy wybrać na przykład piankę do pływania przeznaczoną dla niemowląt - wykonana jest z cienkiego neoprenu, a zapinana mocnym i elastycznym rzepem. Utrzymuje ciepło i zapobiega szokowi związanemu ze zmianą temperatur między przebieralnią a wodą. Jeśli pływamy z dzieckiem na otwartej przestrzeni, to dodatkowo mamy gwarancję ochrony przed promieniami słonecznymi. Być może przyda się mata basenowa, na której można położyć dziecko podczas pobytu na basenie albo na plaży . Miejsce, gdzie kładziemy dziecko powinno być czyste, miękkie i ciepłe - przyda się cienka mata z pianki nieprzepuszczająca wody o właściwościach przeciwbakteryjnych . Możemy również wybrać ręczniczek lub szlafroczek z bawełny bambusowej . Materiał jest impregnowany węglem, naturalnie antybakteryjny i dobrze odprowadza wilgoć.

Short lista ekskluzywnych akcesoriów do pływania dla niemowląt:

  • pianka do pływania dla niemowląt
  • mata basenowa dla niemowląt
  • ręcznik lub szlafrok z bawełny bambusowej

Zobacz także: Napięcie mięśniowe u niemowląt

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości