Ciąża

Co oznacza różowe plamienie w ciąży?

Ciąża

Aktualizacja:
Zmartwiona kobieta przytula poduszkę

Różowe plamienie w ciąży może wzbudzać niepokój, ale nie zawsze oznacza zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy czy dziecka. Różowe plamienia na początku ciąży uważane są nawet za normalną reakcję organizmu matki. Co mogą oznaczać różowe upławy w ciąży?

Plamienia w trakcie ciąży przybierają różne zabarwienie. Kolor upławów może świadczyć o procesach fizjologicznych zachodzących w macicy w związku z utrzymywaniem dziecka.

Czym są plamienia?

Plamienie to zjawisko wydzielania się z pochwy bezwonnego śluzu o średniej gęstości. Zabarwienie plamienia może mieć odcień brązu, czerwieni i jasnego różu. Plamienie występuje w postaci kropel, które można zaobserwować na bieliźnie, papierze toaletowym lub podczas oddawania moczu.

Plamienia w odcieniu różu nie należy utożsamiać z krwawieniem, chociaż często upławy tego typu wzbudzają niepokój u kobiety, szczególnie będącej w ciąży. Jednak jasnoróżowe upławy obserwowane są również przed menstruacją, w trakcie oraz po miesiączkowaniu.

Jasnoróżowe plamienie w ciąży

Wydzielanie śluzu w trakcie ciąży to fizjologiczny sygnał ze strony organizmu kobiety, świadczący o tworzeniu biomechanicznej bariery zabezpieczającej rozwijający się płód przed potencjalnymi infekcjami i zapewniający komfortowe środowisko dla dziecka do czasu porodu. Różowe plamienie w ciąży też może pojawić się na każdym jej etapie.

Różowy odcień upławów jest konsekwencją zabarwienia krwią naturalnego śluzu. Przyczyny podbarwienia mogą dotyczyć procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy lub rozwijającej się choroby ze strony matki.

Różowe plamienie w ciąży – I trymestr

Jasnoróżowe plamienie na początku ciąży może być naturalnym i bezbolesnym zjawiskiem występującym w związku z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, który podrażnia jej śluzówkę i sieć naczyń włosowatych.

Różowe upławy nie powinny wzbudzać niepokoju. Szacuje się, że dotyczą ok. 30–35% kobiet. Pojawiają się mniej więcej tydzień od zapłodnienia, a ustępują niedługo po procesie implantacji zarodka.

Różowy śluz w I trymestrze może być również wywołany zmianami hormonalnymi, za które odpowiedzialny jest niedobór progesteronu. Skąpe jasnoróżowe upławy są imitacją zatrzymanej miesiączki występującą w dwu- lub trzydniowych cyklach.

Różowe plamienie w pierwszym etapie ciąży na tle dodatkowych objawów

Różowe plamienia na początku ciąży, połączone z dolegliwościami bólowymi brzucha o różnym nasileniu, mogą świadczyć o ciąży ektopowej, tzn. że zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, jednak tego typu ciążę obserwuje się rzadko.

Kiedy różowym upławom w ciąży towarzyszy swędzenie skóry krocza lub występują dolegliwości bólowe brzucha i odczuwane są skurcze o charakterze menstruacyjnym, może to oznaczać infekcje dróg rodnych lub stan zapalny stref intymnych, dodoatkowo przyczyną różowych upławów mogą być polipy szyjki macicy lub nadżerka. Różowe upławy w ciąży mogą również sygnalizować nieprawidłowości rozwojowe dziecka. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Kiedy jasnoróżowe plamienie w ciąży przybiera ciemniejszą barwę i jest obfite, może to stanowić sygnał o zagrożeniu życia dziecka.

Różowe plamienie w ciąży – II trymestr

Różowe upławy na tym etapie ciąży są rzadziej notowane i należy zwracać na nie szczególną uwagę. Dotyczą ok. 20% kobiet. Różowe zabarwienie luzo powinno być sygnałem do wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Różowe plamienie w drugim etapie ciąży na tle dodatkowych objawów

W przypadku dodatkowo pojawiających się dolegliwości bólowych w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa należy skierować się do lekarza. Różowe plamienia w towarzystwie powyższych objawów mogą świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej macicy.

Różowe plamienie w ciąży – III trymestr

Różowy śluz w tym okresie ciąży, występujący przed 37 tygodniem ciąży, jest alarmującym sygnałem o zagrożeniu przedwczesnym porodem. Należy jak najszybciej zareagować na objaw jasnoróżowego plamienia, dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem wcześniak urodzi się zdrowy.

Różowe upławy tuż przed porodem są zjawiskiem naturalnym i nie powinny wzbudzać strachu o zdrowie dziecka. Podczas różowego plamienia odchodzi czop śluzowy i pękają naczynia włosowate macicy, co oznacza, że rozwiera się szyjka macicy, a dziecko gotowe jest do porodu.

Różowe plamienie w trzecim etapie ciąży na tle dodatkowych objawów

Poprzedzony różowym plamieniem obfity krwotok z dróg rodnych, ból i uczucie twardości brzucha, mające miejsce po urazach czy upadku kobiety w ciąży, mogą być objawem przedwczesnego odklejania się łożyska.

W przypadku obfitego krwotoku należy natychmiast udać się do szpitala.

Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości