O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży?

Kobieta lezy na łóżku z podkulonymi nogami, trzyma się za brzuch
Francesco Carta fotografo / Getty Images
Źródło: Moment RF

Większość kobiet w początkowym okresie ciąży nie jest świadoma swojego stanu i plamienie w terminie miesiączki lub tuż po nim może potraktować jako początek nowego cyklu. Jeśli wie o ciąży, może się tym objawem zaniepokoić, choć zupełnie niepotrzebnie. Różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży jest po prostu oznaką zadomowienia się zarodka w macicy.

W 5. tygodniu ciąży dziecko ma zaledwie 2 tygodnie. W tym czasie kobieta nie odczuwa jeszcze żadnych namacalnych symptomów, a jej organizm dopiero przygotowuje się na przyjęcie nowego domownika. Szalejąca burza hormonów jest czynnikiem sprawczym wielu nagle pojawiających się dolegliwości, w tym także plamień do złudzenia przypominających miesiączkę.

Dlaczego pojawia się różowy śluz w ciąży?

Niepokój związany z pojawieniem się plamień odczuwa blisko 20% ciężarnych. Różowe plamienie w ciąży kobieta może błędnie zinterpretować jako początek poronienia, tymczasem jest ono wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy.

Przed miesiączką u kobiety dochodzi do spadku progesteronu, który w drugiej fazie cyklu wzrasta w oczekiwaniu na przyjęcie zarodka. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, poziom hormonu spada, a błona śluzowa macicy złuszcza się. Występująca miesiączka jest wtedy początkiem nowego cyklu.

Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój, więc w jej pierwszych tygodniach wartość tego hormonu może wzrosnąć nawet stukrotnie. Zbyt niski poziom progesteronu na początku ciąży może świadczyć o nieprzygotowaniu macicy na przyjęcie zarodka. Żeby nie doszło do poronienia, konieczna jest jego suplementacja. Zwiastunem niskiego poziomu progesteronu jest jasnoróżowe plamienie w ciąży .

Różowy śluz w ciąży może być też oznaką zagnieżdżania się zarodka w macicy. Do implantacji dochodzi w terminie miesiączki lub kilka dni po nim. U niektórych ciężarnych pojawiają się wtedy delikatne różowe plamienia. W 5. tygodniu ciąży to normalne zjawisko, ale i tak powinno się je skonsultować z lekarzem. Nie wolno lekceważyć żadnego plamienia, nawet jeśli jego pojawienie się wydaje się nam oczywiste.

Inne przyczyny pojawiania się plamień w ciąży

Nie tylko progesteron, czy też zagnieżdżenie się zarodka są czynnikami, w wyniku działania których pojawiają się różowe upławy w ciąży . Przyczyną plamień są także nadżerki tarczy szyjki macicy lub polipy ustępujące samoistnie zaraz po porodzie. Przyszłej mamie w takiej sytuacji zaleca się oszczędny tryb życia i leczenie wspomagające, które polega na podawaniu progesteronu. Ważna jest też odpowiednia diagnostyka przeprowadzona przez specjalistę ginekologa.

Niestety zdarza się także, że różowe plamienie w ciąży jest zwiastunem poronienia. W większości przypadków jest to poronienie samoistne, które nie wymaga zabiegu łyżeczkowania. Jeśli jednak macica nie oczyści się samoistnie, zabieg będzie koniecznością. Tuż po nim kobieta musi odczekać przynajmniej 1 - 3 miesiące, nim zacznie ponownie starać się o dziecko.

Różowy śluz w ciąży może być też objawem ciąży pozamacicznej. Konieczna jest wtedy natychmiastowa operacja, zwłaszcza jeśli zarodek zagnieździł się w jajowodzie. Taką ciążę trzeba usunąć, ponieważ nie ma ona szans na donoszenie oraz jestzagrożeniem dla matki, a jej skutkiem może być poważny krwotok wewnętrzny. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej pojawiają się w 4-8 tygodniu ciąży. Plamienia występują jednocześnie z bólami brzucha o dużym natężeniu. Mogą zdarzyć się także omdlenia. Usunięcie jajowodu (co jest często koniecznością przy ciąży ektopowej) nie odbiera kobiecie szans na macierzyństwo. W dalszym ciągu ma ona szansę urodzić zdrowe dziecko.

Różowe plamienia na początku ciąży nie muszą oznaczać niczego groźnego. Obecna medycyna pozwala na podtrzymanie ciąży nawet bardzo wysokiego ryzyka bez działania na szkodę dziecka lub matki. Nie zmienia to faktu, że ciągłe plamienia i strach kobiety przed poronieniem mogą poważnie zakłócić przebieg ciąży i stanowić zagrożenie. Każda dolegliwość, która budzi wątpliwości, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jeśli okaże się, że to nic poważnego, przyszła mama poczuje się lepiej i będzie mogła cieszyć się ciążą.

Bibliografia:

1. Jerzy Korczyński, Krwawienia w pierwszej połowie ciąży , Uniwersytet Medyczny w Łodzi. http://a.umed.pl

2. Elżbieta Nowacka, S tany zagrożenia życia w położnictwie , Warszawski Uniwersytet Medyczny. http://wum.edu.pl

3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie , “Ginekol Pol” 2015, nr 3 (86), s. 234-238.

Zobacz film: Słodki ciężar. 26-27 tydzień ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar. 26-27 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości