Plamienia w trakcie ciąży przybierają różne zabarwienie. Kolor upławów może świadczyć o procesach fizjologicznych zachodzących w macicy w związku z utrzymywaniem dziecka.
Czym są plamienia?
Plamienie to zjawisko wydzielania się z pochwy bezwonnego śluzu o średniej gęstości. Zabarwienie plamienia może mieć odcień brązu, czerwieni i jasnego różu. Plamienie występuje w postaci kropel, które można zaobserwować na bieliźnie, papierze toaletowym lub podczas oddawania moczu.
Plamienia w odcieniu różu nie należy utożsamiać z krwawieniem, chociaż często upławy tego typu wzbudzają niepokój u kobiety, szczególnie będącej w ciąży. Jednak jasnoróżowe upławy obserwowane są również przed menstruacją, w trakcie oraz po miesiączkowaniu.
Jasnoróżowe plamienie w ciąży
Wydzielanie śluzu w trakcie ciąży to fizjologiczny sygnał ze strony organizmu kobiety, świadczący o tworzeniu biomechanicznej bariery zabezpieczającej rozwijający się płód przed potencjalnymi infekcjami i zapewniający komfortowe środowisko dla dziecka do czasu porodu. Różowe plamienie w ciąży też może pojawić się na każdym jej etapie.
Różowy odcień upławów jest konsekwencją zabarwienia krwią naturalnego śluzu. Przyczyny podbarwienia mogą dotyczyć procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy lub rozwijającej się choroby ze strony matki.
Różowe plamienie w ciąży – I trymestr
Jasnoróżowe plamienie na początku ciąży może być naturalnym i bezbolesnym zjawiskiem występującym w związku z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, który podrażnia jej śluzówkę i sieć naczyń włosowatych.
Różowe upławy nie powinny wzbudzać niepokoju. Szacuje się, że dotyczą ok. 30–35% kobiet. Pojawiają się mniej więcej tydzień od zapłodnienia, a ustępują niedługo po procesie implantacji zarodka.
Różowy śluz w I trymestrze może być również wywołany zmianami hormonalnymi, za które odpowiedzialny jest niedobór progesteronu. Skąpe jasnoróżowe upławy są imitacją zatrzymanej miesiączki występującą w dwu- lub trzydniowych cyklach.
Różowe plamienie w pierwszym etapie ciąży na tle dodatkowych objawów
Różowe plamienia na początku ciąży, połączone z dolegliwościami bólowymi brzucha o różnym nasileniu, mogą świadczyć o ciąży ektopowej, tzn. że zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, jednak tego typu ciążę obserwuje się rzadko.
Kiedy różowym upławom w ciąży towarzyszy swędzenie skóry krocza lub występują dolegliwości bólowe brzucha i odczuwane są skurcze o charakterze menstruacyjnym, może to oznaczać infekcje dróg rodnych lub stan zapalny stref intymnych, dodoatkowo przyczyną różowych upławów mogą być polipy szyjki macicy lub nadżerka. Różowe upławy w ciąży mogą również sygnalizować nieprawidłowości rozwojowe dziecka. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.
Kiedy jasnoróżowe plamienie w ciąży przybiera ciemniejszą barwę i jest obfite, może to stanowić sygnał o zagrożeniu życia dziecka.
Różowe plamienie w ciąży – II trymestr
Różowe upławy na tym etapie ciąży są rzadziej notowane i należy zwracać na nie szczególną uwagę. Dotyczą ok. 20% kobiet. Różowe zabarwienie luzo powinno być sygnałem do wizyty w gabinecie ginekologicznym.
Różowe plamienie w drugim etapie ciąży na tle dodatkowych objawów
W przypadku dodatkowo pojawiających się dolegliwości bólowych w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa należy skierować się do lekarza. Różowe plamienia w towarzystwie powyższych objawów mogą świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej macicy.
Różowe plamienie w ciąży – III trymestr
Różowy śluz w tym okresie ciąży, występujący przed 37 tygodniem ciąży, jest alarmującym sygnałem o zagrożeniu przedwczesnym porodem. Należy jak najszybciej zareagować na objaw jasnoróżowego plamienia, dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem wcześniak urodzi się zdrowy.
Różowe upławy tuż przed porodem są zjawiskiem naturalnym i nie powinny wzbudzać strachu o zdrowie dziecka. Podczas różowego plamienia odchodzi czop śluzowy i pękają naczynia włosowate macicy, co oznacza, że rozwiera się szyjka macicy, a dziecko gotowe jest do porodu.
Różowe plamienie w trzecim etapie ciąży na tle dodatkowych objawów
Poprzedzony różowym plamieniem obfity krwotok z dróg rodnych, ból i uczucie twardości brzucha, mające miejsce po urazach czy upadku kobiety w ciąży, mogą być objawem przedwczesnego odklejania się łożyska.
W przypadku obfitego krwotoku należy natychmiast udać się do szpitala.
Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+