Ciąża

Niepowściągliwe wymioty w ciąży - jak im przeciwdziałać? "Nawet mycie zębów powodowało u mnie nudności"

Ciąża

Aktualizacja:
nd3000/Getty Images

Coraz częściej kobiety decydują się głośno mówić o tym, że ciąża to nie tylko wyjątkowy czas oczekiwania na dziecko, ale też bardzo często trudne chwile i przykre doświadczenia. Do nich zaliczyć można niepowściągliwe wymioty, które doprowadzić mogą nawet do hospitalizacji. Jakie jest ich źródło i czy można im jakoś przeciwdziałać?

Nudności i wymioty w ciąży nie tylko rano

Niepowściągliwe wymioty wystąpiły m.in. u księżnej Kate w tracie każdej z trzech ciąż. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się dużą częstotliwością i brakiem możliwości zahamowania wymiotów. Nie należy ich mylić z porannymi nudnościami, o których mówi się zwykle przy okazji pierwszych tygodni ciąży. Niepowściągliwe wymioty mogą utrzymywać się nawet do 22. tygodnia ciąży, podczas gdy zwykłe nudności zazwyczaj kończą się po pierwszym trymestrze.

O swoich doświadczeniach z tego czasu opowiedziały nam Małgosia, Monika i Aneta.

- Przechodziłam ten stan tragicznie. Wymioty zdarzały się codziennie po 4-5 razy na dobę. Zawsze wtedy, kiedy próbowałam coś zjeść - mówię "coś", bo posiłki nie wyglądały wtedy jak zawsze. Nawet po chrupkach kukurydzianych albo po wodzie biegłam do toalety – wspomina 28-letnia Małgosia, której wymioty towarzyszyły przez kilka miesięcy pierwszej ciąży. - Przeczytałam w Internecie o wymiotach w ciąży, tam było napisane, że łagodzi je imbir. Natomiast w aptece pani farmaceutka poleciła mi gumy do żucia z imbirem. Niestety, czasami i ten smak imbiru doprowadzał mnie do wymiotów – dodaje.

- Oprócz nieświeżych produktów, nawet samo mycie zębów powodowało u mnie nudności poranne. Zresztą, pora dnia nie miała znaczenia – wymiotowałam rano, w południe lub po południu. Raz jedynie udało mi się powstrzymać wymioty, kiedy zjadłam melona. Czytałam też wiele artykułów o imbirze i jego właściwościach hamujących mdłości czy same wymioty, w rzeczywistości u mnie się to nie sprawdziło. No, może przez chwilę. Nie polecam też wypijać soków na pusty żołądek, nie przynosi to żadnej ulgi, a wręcz przeciwnie – wskazuje z kolei 31-letnia Monika.

Podobne doświadczenia ma Aneta. - Wymioty pojawiały się w zasadzie o każdej porze dnia – od rana aż do późnej nocy. Zazwyczaj tuż po jedzeniu czy piciu. Od zawsze staram się jeść zdrowo - dużo warzyw, owoców, ryb i kasz. Przez wymioty musiałam o tym zapomnieć, gdyż nudności powodowała większość z dotychczas spożywanych przeze mnie potraw, towarzyszył mi też brak apetytu. Jedyne, co byłam w stanie zjeść, to chleb z masłem, bułki, rosół czy woda. Najtrudniejsze były święta wielkanocne. Zawsze uwielbiałam przygotowywać świąteczne potrawy, a w tym roku jedyne, co mogłam zjeść to kanapka z szynką i ogórkiem kiszonym. Wbrew pozorom, w tamtym czasie był to prawdziwy rarytas – podkreśla.

Okazuje się, że częste wymioty, zwłaszcza w czasie ciąży, mogą nieść za sobą inne dolegliwości, a nawet poważne konsekwencje. - Najbardziej doskwierały mi wymioty oraz biegunki. One zaś powodowały ogólne osłabienie, senność, podrażnienie przełyku, puchnięcie dziąseł – wskazuje Aneta. Dodatkowo, wymiotując, kobieta pozbywa się elektrolitów, odwadnia się, a to jest niekorzystne dla jej samopoczucia i przebiegu ciąży. Jak podkreśla ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, jeśli wymioty występują kilka razy dziennie, to może wymagać leczenia szpitalnego. Stosuje się też leczenie hormonalne.

Niepowściągliwe wymioty w ciąży – jaka jest przyczyna i jak im przeciwdziałać?

Do gabinetów ginekologicznych zgłasza się coraz więcej kobiet, cierpiących na niepowściągliwe wymioty. Przypadłość ta, w różnym stopniu nasilenia, dotyczy ok. 30 proc. ciężarnych. - Najniższy stopień nasilenia to nudności, a następny to wymioty. Mogą występować raz dziennie, a może być też tak, że będą występować cztery, pięć razy dziennie z nasileniem w godzinach rannych. Nudności i wymioty mają związek ze stopniem nasilenia dolegliwości związanych z refluksem i zapaleniem śluzówki przewodu pokarmowego. W 60 proc. to bezobjawowo przebiegający refluks, ale w czasie ciąży podrażnienie przewodu pokarmowego nasili się, ciąża to uwypukli, a silniejszym objawem podrażnienia są właśnie wymioty. Po porodzie to wszystko najczęściej zniknie. Część kobiet zgłasza wymioty tylko w pierwszym trymestrze, a niektóre kobiety wymiotują przez całą ciążę, bo cały czas jedzą to, co nasila stan zapalny i refluks – zaznacza dr Oleszczuk, autor książek "Czego ginekolog ci nie powie" i "Uspokój swoje hormony".

Aby spróbować zwalczyć niepowściągliwe wymioty, należy jeść często (mniej więcej co 2 godziny), ale w małych ilościach. Zaleca się też picie niegazowanych płynów oraz unikanie kawy i herbaty oraz produktów zawierających cukier.

- Skutecznie można temu przeciwdziałać, stosując np. tarty imbir (dwie łyżeczki dziennie) i probiotyki. Pierwszym krokiem jest jednak absolutna rezygnacja z cukru, słodyczy, owoców, nabiału - tego, co zakwasza organizm. Najlepsze są warzywa, a w ciąży należy szczególnie zwracać uwagę na to, żeby to były bio warzywa. Moim pacjentkom, które o tym wiedzą i stosują 2-3 łyżeczki tartego świeżego imbiru, po kilku dniach już nic nie dolega. Idąc dalej, sugeruję, żeby panie, które mają takie dolegliwości, przyjrzały się tarczycy i zrobiły USG. Należy sprawdzić, czy w rodzinie nikt nie choruje na zapalenie tarczycy. Kluczowa jest jednak zmiana diety – podkreśla ginekolog.

Zobacz wideo: Jak zredukować stres i niepokój w ciąży?

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości