Newsy

Toksyczny związek w zabawkach dla maluchów. Wyniki kontroli inspekcji

Newsy

Thanasis Zovoilis/Getty Images

Inspekcja Handlowa skontrolowała dwanaście modeli zabawek dla dzieci poniżej trzech lat, m.in. książeczki do kąpieli czy kostkę do gry. Część z nich zawierała niedozwolone stężenie toksycznego przy połknięciu fosforanu tris. W przypadku niektórych modeli stwierdzono braki formalne.

UOKiK przestrzega przed niebezpiecznymi zabawkami

Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili 12 dostępnych na polskim rynku modeli zabawek dla najmłodszych, takich jak ciastolina, zabawki z pianki czy książeczki do kąpieli - w większości importowanych. Kontrola objęła osiem produktów chińskich, po jednym z Niemiec z Kanady oraz dwa z Polski. Zakwestionowano cztery artykuły, spośród których wszystkie pochodziły z Chin - podkreślił urząd.

W czterech z 12 poddanych kontroli modeli zabawek stwierdzono braki formalne, np. błędy w oznakowaniu. Ponadto przeprowadzono badanie laboratoryjne 11 próbek, spośród których w dwóch stwierdzono przekroczenie dozwolonego stężenia szkodliwej substancji chemicznej.

UOKiK: niektóre zabawki dla najmłodszych zawierały toksyczny związek

Badania przeprowadziło Specjalistyczne Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi. Kontrolerzy sprawdzali zabawki pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność.

- Niezgodność dotyczyła książeczki do kąpieli i kostki, które zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP) - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg - wskazał UOKiK w raporcie.

Fosforan tris odpowiada za opóźnienie spalania materiału. Związek ten jest toksyczny przy połknięciu i drażniący w kontakcie z oczami - podkreślił urząd.

Niezgodności formalne kontrolowanych produktów, jak czytamy, dotyczyły: wymaganych ostrzeżeń (w dwóch przypadkach - ciastoliny i zabawki z pianki, np. braku ostrzeżenia "0-3"); braku instrukcji w języku polskim (w przypadku kostki); braku danych producenta (w przypadku książeczki do kąpieli).

W jednym stwierdzonym przypadku niezgodności formalnych inspektorzy Inspekcji Handlowej wystąpili do przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wprowadzenie zabawki do obrotu z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Względem dwóch produktów, w próbkach których uzyskano negatywne wyniki badań laboratoryjnych, skierowano do UOKiK wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych. Sprawy te są obecnie analizowane przez urząd.

Lista zakwestionowanych zabawek znajduje się w załączniku wskazanym na stronie UOKiK.

>>> Zobacz także:

Jak zapewnić dziecku domowe atrakcje w ferie? Zabawa w czterech ścianach także może być udana

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać? "Plastelina i puzzle to są rzeczy bezcenne"

Lalki nie tylko dla dzieci. Nietypowa pasja, a nawet biznes życia

Zobacz także: Jak pomóc dziecku skupić się na nauce?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości