Newsy

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

Newsy

Aktualizacja:

Zmarł Wojciech Pszoniak, informuje magazyn "Więź". Wybitny aktor miał 78 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową.

Zmarł Wojciech Pszoniak

Wojciech Pszoniak zmarł 19 października w godzinach porannych - poinformował magazyn "Więź". Na jego łamach wypowiedział się Andrzej Luter, który w ostatnim czasie miał kontakt z aktorem.

Bywałem u niego w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach życia. Pragnął sakramentów, ale i rozmów. Jedna z nich, na dwa tygodnie przed śmiercią, trwała kilka godzin. Tydzień później kolejne spotkanie, ale to już było bardziej milczenie, i bezradność. Wielki aktor nie mógł już nic powiedzieć, każde słowo przychodziło mu z trudnością

- opowiedział.

Wojtku, dziękuję Ci ze te wspaniałe "rekolekcje". Te spotkania i Twoje słowa wypowiedziane w czasie świadomego umierania były ważne także dla mnie. Nie zapomnę ich nigdy, tak jak i Ciebie nie zapomnę. Zresztą Ciebie nikt nie zapomni, będziesz żył wiecznie dzięki swoim rolom

- dodał.

Wojciech Pszoniak zmagał się z chorobą nowotworową.

Wojciech Pszoniak - role filmowe, teatralne i odznaczenia

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Pszoniak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). W Starym zadebiutował w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanej przez Konrada Swinarskiego (1968).

Jedną z najbardziej pamiętnych ról Wojciecha Pszoniaka, która otworzyła mu drzwi do kariery, była kreację Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.

W latach 80. Pszoniak wyjechał do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W Nanterre zagrał w sztuce "Ludzie nierozumni są na wymarciu" w reżyserii Claude'a Regy, w której występowali razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim. W tym samym teatrze grał w "Onych" Witkacego w reżyserii Wajdy.

Wojciech Pszoniak zagrał w ponad 100 filmach.

Pszoniak zdobył wiele odznaczeń. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje.

Wojciech Pszoniak w tamtym roku otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN za 50 lat pracy artystycznej. Zobacz wideo z tego wydarzenia:

Co Wojciech Pszoniak robiłby, gdyby nie został aktorem? Wyznał w jednym z ostatnich wywiadów, którego udzielił Alicji Myśliwiec podczas tegorocznej edycji festiwalu Mastercard OFF Camera:

Zobacz także:

Pszoniak i Fronczewski - dwóch starszych panów o życiu

Znany bloger przegrał walkę z koronawirusem. "Serce Dmytra nie wytrzymało"

Gordon Haskell, wokalista King Crimson, nie żyje. "Będziemy tęsknić za jego piękną muzyką, aksamitnym głosem i ciepłym uśmiechem"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP, magazyn "Więź"

Pozostałe wiadomości