Newsy

WHO zmienia nazwę małpiej ospy. "Zaobserwowano rasistowski i stygmatyzujący język"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
WHO/gazeta.pl
małpia ospa, laboratorium

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała się zmienić nazwę małpiej ospy. Dotychczasową terminologię uznano za rasistowską i stygmatyzującą. Jak będziemy mówić o tej chorobie zakaźnej?

WHO. Nazwa choroby małpia ospa zostanie zastąpiona

Po skargach i licznych konsultacjach Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że używana do tej pory nazwa małpia ospa zostanie zastąpiona nową. 

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie - przekazał sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się bowiem petycja, pod którą podpisało się 30 specjalistów z całego świata. Ich zdaniem dotychczasowa nazwa choroby jest dyskryminująca i myląca. Sprawia, że może być powiązana z Afryką.

- Pochodzenie małpiej ospy jest nadal nieznane. Jednak w mediach pojawia się próba powiązania jej z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią. W kontekście globalnej epidemii nazywanie wirusa afrykańskim jest nie tylko niedokładne, ale także dyskryminujące - wskazano w petycji.

Ponadto "zaobserwowano rasistowski i stygmatyzujący język w Internecie [...] i w niektórych społecznościach, co zgłoszono do WHO".

"Mpox" - nowa nazwa ospy

Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zalecił zmianę nazwy z "monkeypox" na "mpox". Zdaniem naukowców jest ona łatwa do użycia w różnych językach.

Jak przekazano w komunikacie, obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok.

Małpia ospa w Polsce
Małpia ospa w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: WHO/gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: BILL OXFORD/Getty Images

Pozostałe wiadomości