Zdrowie

Wzrosła zapadalność na choroby zakaźne. Prawie 4 razy więcej przypadków ospy wietrznej niż w 2021 roku

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rynek Zdrowia
Osoba chora

Do połowy listopada tego roku zaobserwowano wzrost zapadalności na część chorób zakaźnych. Pandemia zakłóciła występowanie niektórych z nich, a zapadalność spadła nawet o połowę. Teraz ponownie obserwuje się wzrost.

Wzrost zapadalności na choroby zakaźne

Jak podaje Rynek Zdrowia od 1 stycznia do 15 listopada 2022 zaobserwowano prawie czterokrotnie więcej przypadków ospy wietrznej niż w tym samym okresie w 2021 roku. Zauważono również trzykrotny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych, a liczba biegunek i zapalenia żołądkowo-jelitowego zwiększyła się prawie dwukrotnie. Na podobnym poziomie utrzymują się bakteryjne zakażenia jelitowe.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Trzeba jednak pamiętać, że ospa wietrzna wróciła do stanów obserwowanych wcześniej. W przypadku większość chorób zakaźnych mamy jednak ewidentny wzrost - powiedziała Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.

Więcej też jest przypadków chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową - kiły, rzeżączki czy wirusa HIV. Zachorowań na AIDS odnotowano ponad dwukrotnie więcej. W 2022 roku jest także więcej zarażeń grypą oraz zakażeń grypopodobnych. Jak dodała prof. Paradowska-Stankiwicz: "Grypa w tym roku już występuje znacząco częściej niż rok wcześniej".

Ponowny wzrost zapadalności na choroby zakaźne

Pandemia, a przede wszystkim lockdowny, zakłóciły występowanie licznych chorób zakaźnych. Izolacja, a także noszenie maseczek i stosowanie środków antybakteryjnych pozytywnie wpłynęły na obniżenie roznoszenia się chorób. "Zapadalność z tego powodu w niektórych chorobach zakaźnych spadła w tym okresie o połowę, a nawet więcej" - zaznaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.

Aktualne luzowanie obostrzeń może więc negatywnie wpływać na zapadalność na choroby zakaźne. Jak zwróciła uwagę profesor - obecnie część zakażeń znowu rośnie. Nie jest to jednak powód do strachu - specjalistka zwróciła uwagę, że ważna jest obserwacja długofalowa. "Niektóre zakażenia wykazują cykliczne tendencje wzrostowe występujące co 2-4 lata lub co 5 lat, czego przykładem jest ospa wietrzna czy krztusiec" - wyjaśniła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: Virojt Changyencham/Getty Images

Pozostałe wiadomości