Małpia ospa rozprzestrzenia się ostatnio niezwykle szybko. WHO bije na alarm, ostrzegając, że ryzyko zakażenia się w Europie jest niezwykle wysokie. Nadal jednak brak konkretnych rozwiązań na powstrzymanie wirusa.
Czym jest małpia ospa?
Od kilku miesięcy małpia ospa stanowi zagrożenie w Europie. 10 czerwca odnotowano pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem na terenie naszego kraju. - Jest to choroba zakaźna. Zakażamy się przez dotyk, kontakt bezpośredni z osobą chorą, ale również możemy zarazić się drogą kropelkową. W początkowej fazie choroby osoba, która kaszle, kicha, może przenosić wirusa. Ostatnia droga, która jest równie możliwa, to przeniesienie przez kontakt z przedmiotami, których dotyka osoba chora. Dlatego że wirus potrafi przeżyć 3-4 dni w ręcznikach, bieliźnie, pościeli - tłumaczył niedawno dr Paweł Grzesiowski w Dzień Dobry TVN.
Zdrowie
Zdrowie
Pierwsze objawy choroby podobne są do tych, jak podczas grypy. Zaliczają się do nich: gorączka, ból głowy, osłabienie. Małpia ospa jest łagodniejszą odmianą ospy prawdziwej, której na naszej planecie już nie ma. - Szczepienia zostały zakończone w Polsce w 1977 roku, a więc osoby, które urodziły się po tym terminie nie są szczepione przeciwko ospie prawdziwej. Tak więc 45 roczników mamy podatnych na ospę zarówno prawdziwą, jak i małpią - zaznaczył nasz ekspert.
WHO ostrzega przed małpią ospą
Małpia ospa przez długi czas nie budziła takiej grozy jak np. COVID-19. Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, nie ma wątpliwości, że choroba jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia. Co więcej, ryzyko zakażenia wirusem w Europie uznaje się za "wysokie", a w skali całego świata za "umiarkowane".
Jak podało TVN24, Tedros postanowił ogłosić najwyższy alert dla małpiej ospy po tym, jak - według sobotnich danych WHO - liczba zakażeń przekroczyła 16 tysięcy w 75 krajach. W wyniku ostatniej fali zakażeń zmarło pięć osób. WHO przyznaje, że wciąż za mało wiemy na temat sposobów transmisji wirusa, który tak szybko się rozprzestrzenił.
Więcej informacji znajdziesz na TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kacper kocha poprawiać ludziom humor swoimi filmami. W końcu usłyszał: Zabij się grubasie! Michał Szpak umyka schematom. "Można mieć wiele odsłon swojej męskości albo kobiecości"
- Marta z "Gogglebox" w wypadku złamała kręgosłup. "Brakowało milimetrów, żeby przerwać rdzeń"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: SONGPHOL THESAKIT/Getty Images