Newsy

Wakacje 2021 będą droższe? Za bilety lotnicze możemy zapłacić nawet dwukrotnie więcej

Newsy

Digital VisionGuido Mieth/Getty Images

Zagraniczne podróże obejmujące przeloty samolotem to dla wielu pierwszy wakacyjny plan od początku pandemii COVID-19. Warunkiem wjazdu do większości krajów świata jest okazanie dowodu szczepienia lub wykonanie testu PCR. Jego cena bywa różna i może nawet przekroczyć koszt biletu.

Wakacje 2021: wyższe ceny, mniej ofert

W wielu miejscach na świecie nadal obowiązują liczne obostrzenia, co spowodowało, że są odwiedzane przez zdecydowanie mniej turystów niż dotychczas. Wiele turystycznych podmiotów musiało się trwale zamknąć, inne natomiast, by móc się utrzymać, podnoszą ceny. Znacznie okrojone są również oferty biur podróży. Zdecydowanie mniej jest też okazji do nabycia tańszych opcji wyjazdów typu last minute. Poza tym najbardziej atrakcyjne oferty mają wysoki poziom rezerwacji.

O stosunkowo bezpiecznych, ale droższych w 2021 roku wakacjach więcej powiedział wiceprezes Polskiej Izby Turystyki - Andrzej Kindler.

Wakacje 2021 droższe przez COVID-19

W sprawie cen niezbędnych badań na COVID-19 zabrało głos Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Stowarzyszenie wzywa przedstawicieli światowych rządów do podjęcia wszelkich działań w celu zagwarantowania obywatelom niższych kosztów testów na COVID-19. Ich wykonanie jest warunkiem umożliwiającym podróż do wielu krajów świata. IATA podkreśla, że to podstawowy krok w kierunku ożywienia światowej turystyki.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest wykonywanie testów PCR. To molekularne testy genetyczne, których wynik jest akceptowany w większości krajów świata. Ceny za tego typu test wahają się, w zależności od miejsca na świecie - od 350 do prawie 800 zł. Kwoty te znacznie podnoszą łączne koszty wakacyjnych podróży w 2021 r. Willie Walsh, dyrektor generalny IATA stwierdził, że ceny testów największy wpływ mają na ceny biletów na trasach średniodystansowych, nie przekraczających 1100 km, a więc tych najpopularniejszych. W wielu przypadkach cena testu może przewyższać średnie ceny lotów.

Warto mieć na uwadze, że ceny testów PCR i innych często są wyższe na lotniskach niż w punktach diagnostycznych. Opłaty są pobierane mimo międzynarodowego przepisu Światowej Organizacji Zdrowia, który głosi, że obecnie nie powinny być pobierane opłaty za wymagane w podróży badania.

Zobacz też:

Grecja i Hiszpania otwierają się na turystów. Stawiają jednak warunki - jeden z krajów chce wprowadzić koronapaszport

Wakacyjna praca nad polskim morzem

Dni wolne od pracy w 2021 r. Zobacz, jak korzystnie zaplanować urlop

Zobacz video: Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości