Newsy

Niedźwiedzica z młodym zastrzelona w Tatrach. Zwierzęta podchodziły pod hotel

Newsy

JMrocek/Getty Images

Słowaccy przyrodnicy zastrzelili dwa niedźwiedzie, ponieważ te podchodziły zbyt blisko pod popularny hotel w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem. Pozostałe zwierzęta z grupy uciekły do lasu. Do zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 maja.

Słowacy zastrzelili niedźwiedzie

W okolice "Śląskiego Domu" w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu - poinformował słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. W miejscowości Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowano ponad 700 spotkań tych zwierząt z człowieka. Władze miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty, takie jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica, domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedzie brunatne w Tatrach

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacka ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Według badań przeprowadzonych w latach 2013–2014, na Słowacji żyło 1250 niedźwiedzi brunatnych. Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr, jednak przyrodnicy z naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Małe, ale potrafią narobić hałasu! Teriery przegoniły z domu… niedźwiedzia

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości