Newsy

W czwartek i piątek gwałtowne burze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 6 województw

Newsy

EyeEmJohn Sirlin / EyeEm/Getty Images

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w nocy i w piątek rano (6 sierpnia) nastąpi załamanie pogody. Mieszkańcy sześciu województw mogą się spodziewać ulewnych deszczy oraz gwałtownych burz. Najgorsza sytuacja ma być na Podkarpaciu.

Alert RCB przed ulewnym deszczem i burzami

RCB w czwartek opublikowało alert, w którym ostrzega przed ulewnym deszczem i burzami. - Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe - napisało Centrum w SMS-ach przesłanych do mieszkańców województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części województwa mazowieckiego.

W czwartek IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla ośmiu województw. Alertem drugiego stopnia objęte zostało województwo śląskie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie oraz wschodnia i centralna część woj. łódzkiego i zachodnia część woj. małopolskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. opolskim, wschodniej części woj. dolnośląskiego oraz zachodniej części woj. łódzkiego.

Najbardziej niebezpiecznie będzie na Podkarpaciu

Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przez silnym deszczem z burzami dla województwa podkarpackiego oraz wschodniej części woj. małopolskiego. Według prognoz wysokość opadu może wynieść miejscami od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Lokalnie możliwy jest grad. Alert trzeciego stopnia obowiązuje od czwartku (5 sierpnia) od godz. 15 do piątku (6 sierpnia) do godz. 10.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast możliwość wystąpienia dużych strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, a także zagrożenie życia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Jesteśmy przerażeni". Zalane domy i ewakuacja mieszkańców po ulewach w Małopolsce

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości