W Polsce zapowiedziano burze i ulewne deszcze. IMGW wydało ostrzeżenia dla 12 województw. Czasem zjawiska te są na tyle intensywne, że przyczyniają się uszkodzenia sieci elektrycznych. Co zrobić w razie awarii, wyłączenia prądu? Jak pracować w takich sytuacjach?
Dlaczego podczas burzy czasem wyłączają nam prąd?
Przy bardzo wysokich temperaturach powietrza występowanie burz nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety te, którym towarzyszą ulewne deszcze, mogą prowadzić do podtopień, silny wiatr może zrywać dachy oraz łamać drzewa. Zdarza się, że spadają one na linie energetyczne i sprawiają, że nasze domy czy mieszkania, zostają całkowicie odcięte od prądu.
- Sieć energetyczna jest wrażliwa na uszkodzenia. Mimo że istnieją specjalne systemy, które mają ją chronić przed uszkodzeniem czy to mechanicznym, czy wyładowaniem elektrycznym, to nie dają one stuprocentowej ochrony. Na szczęście, nawet jeśli dojdzie do zerwania linii przesyłowej, to firmy, które zajmują się dostarczaniem energii, mają wykwalifikowanych specjalistów, którzy szybko naprawiają takie uszkodzenia – mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Adam Błażowski, inżynier, specjalista efektywności energetycznej z Fundacji FOTA4Climate.
Co zrobić, kiedy odetną nam prąd?
Naprawa uszkodzeń spowodowanych przez burze może potrwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Co zrobić, jeśli – mimo braku prądu – musimy pracować? - Mamy kilka wyjść z takiej sytuacji. Możemy wcześniej zakupić baterie lub UPS, czyli taki awaryjny zasilacz. Jednak takie urządzenia są dość drogie. Znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zakup tzw. power banku. Możemy do niego podłączyć telefon. Działający i naładowany aparat daje nam stały dostęp do internetu, a tym samym możemy spokojnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jeśli pracujemy na laptopie – umieszczona w nim bateria, też powinna wytrzymać przez kilka godzin, o ile naładujemy ją przed burzą – mówił specjalista.
Ale telefon i komputer to nie jedyne urządzenia elektryczne, które znajdują się w naszych domach. Jak możemy zadbać o żywność, którą mamy w lodówce w razie awarii prądu? W ocenie specjalisty zakup generatora nie ma najmniejszego sensu. – Lodówkę najlepiej ustawić przed burzą na najniższą możliwą temperaturę. Jeśli nie będziemy jej otwierać i wpuszczać do niej ciepłego powietrza, będzie ona magazynem zimna i produkty, które w niej przechowujemy, nie powinny na tym ucierpieć. W zimie w razie awarii możemy - na noc - żywność zostawić np. na balkonie o ile temperatury są wystarczająco niskie. – dodał.
Jak zachować się czasie burzy?
W czasie burzy w ogóle nie powinniśmy wychodzić z domu. W sytuacji, gdy burza zastanie nas na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie można stawać pod drzewem. Choć czasem stwarzają one zagrożenie i mogą uszkodzić sieć energetyczną, to ich "profilaktyczne" wycinanie przynosi dużo więcej szkody niż korzyści. – Drzewa są magazynem wody. Ich wycinka sprawia, że skazujemy się nie tylko na susze, ale także tracimy naturalną ochronę przed słońcem, gdy nadchodzi upał – dodał.
A co z korzystaniem z urządzeń elektrycznych w czasie burzy? – Bez obaw możemy korzystać z telefonu czy laptopa. Piorunochrony są dzisiaj standardem w budownictwie. Ich obecność sprawia, że korzystanie z elektroniki w czasie burzy jest całkowicie bezpieczne – mówił.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?
- Jak zachować się w czasie burzy w górach? Jakie są skutki rażenia piorunem?
- Co zrobić, kiedy w nasze drzewo uderzy piorun i zniszczy posesję sąsiada? Poznaj porady prawnika
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Magnus Bengtsson / EyeEm/Getty Images