Porady

Co zrobić, kiedy w nasze drzewo uderzy piorun i zniszczy posesję sąsiada? Poznaj porady prawnika

Porady

To, że należy dbać o drzewa, które znajdują się na naszej posesji, wiadomo nie od dziś. Zwłaszcza, że jeśli się złamie i wyrządzi szkody, to właśnie my możemy ponieść za to odpowiedzialność. Jak rozwiązywać takie sytuacje? Kiedy możliwe jest uniknięcie kary? O tym w programie Dzień Dobry Wakacje mówiła adwokat Eliza Kuna.

Kara za złamane drzewo

Zdarza się, że w trakcie burzy zostanie uszkodzone drzewo i zniszczy posesje sąsiada. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoba, na której posesji ono rośnie, będzie musiała ponieść odpowiedzialność i zwrócić koszty naprawy.

- W takich sytuacjach, nawet jeśli to drzewo czy ten dach jest na twojej posesji, to, co do zasady nie ponosisz odpowiedzialności. Chyba, że sąsiadowi uda się wykazać twoje niedbalstwo, twoje działanie czy też zaniechanie, które doprowadziło do tego, że to drzewo było w jakimś złym stanie - powiedziała mec. Eliza Kuna.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia mienia przez drzewo w trakcie np. burzy, można działać na kilka sposobów. Warto się jednak wcześniej ubezpieczyć od takich wypadków.

- Jeżeli to urząd zabronił wycinki tego drzewa, to można zgłosić się do urzędu. Jeśli nie było żadnej winy osoby, na której posesji drzewo się znajdowało, bo było piękne i zdrowe, tylko piorun w nie "walnął", wtedy możemy mieć tylko pretensje do siebie, że mieszkamy w takim zadrzewionym terenie. Ewentualnie można próbować się ubezpieczać na te okoliczności - podkreśliła prawniczka.

Jak dobrać ubezpieczenie?

Decydując się na ubezpieczenia należy bardzo dokładnie przeczytać umowę. Przede wszystkim koncentrujemy się na tym, co jest ubezpieczone. Szczególnie warto przyjrzeć się temu, co nie podlega ubezpieczeniu.

- Są bardzo różne warunki ubezpieczeniowe. Coś na, co musimy spojrzeć, to są Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli tzw. OWU. One niestety są drobnym maczkiem napisane, mają wiele stron, a najważniejsze jest dla nas, nie to, co jest ubezpieczone, tylko jakie są wyłączenia - podkreśliła Eliza Kuna.

Oferty są bardzo zróżnicowane. Możemy być ubezpieczeni od wichur, a nie od burzy czy uderzenia pioruna. Należy dokładnie przeczytać dokument i zapoznać się z wieloma ofertami, tak, aby wybrać jak najlepszą dla naszej nieruchomości i posesji.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości