Newsy

Polski ambasador zaatakowany w Izraelu. Premier Morawiecki: rasistowski atak. Napastnik w areszcie domowym

Newsy

Aktualizacja:
fot.Grzegorz Bukala/REPORTER

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski - jak podała izraelska prasa - został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Napastnik - znany w Izraelu architekt Arik Lederman został przesłuchany przez policję, przebywa obecnie w areszcie domowym. Szef polskiego rządu odniósł się do tej sprawy we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest "bardzo zmartwiony" informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.

Napastnik to Arik Lederman znany architekt

Jak informuje dziennikarz wp.pl Marcin Makowski - napastnikiem okazał się Arik Lederman - znany w Izraelu architekt. Po przesłuchaniu przez policję został wypuszczony. Zastosowano wobec niego areszt domowy. 

Sytuację skomentowała ambasador USA Georgette Mosbacher - 

Zdecydowanie potępiam atak na polskiego ambasadora w Izraelu.

Ambasador Izraela Anna Azari została wezwana na środę do MSZ - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Ewa Suwara. Ma to związek z atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego.

Rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego; do MSZ została wezwana już ambasador Izraela Anna Azari.

- powiedział szef KPRM Michał Dworczyk

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari odniosła się do sprawy na twitterze:

Do sprawy ataku na polskiego dyplomatę odniósł się także szef polskiego rządu.

Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego jest sytuacją niedopuszczalną; nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli.

- napisał na Twitterze w środę premier Mateusz Morawiecki.

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski - jak podała izraelska prasa - został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie.

Szef polskiego rządu odniósł się do tej sprawy we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest "bardzo zmartwiony" informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.

"Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów lub innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana" - podkreślił we wpisie w języku angielskim Morawiecki.

Jak napisał w środę w wydaniu internetowym dziennik "Jerusalem Post", do stojącego przed ambasadą Magierowskiego podszedł mężczyzna, który rzucił się na niego i zaczął na niego krzyczeć. Ambasador nie był w stanie zrozumieć, co mówił napastnik, poza słowami "Polak, Polak" - napisał "JPost", powołując się na relację dyplomaty.

Sprawa została zgłoszona policji oraz MSZ Izraela.

Izraelskie MSZ poinformowało Magierowskiego, że mężczyzna podejrzany o napaść został aresztowany. 

Źródło: PAP

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości