Styl Życia

Dariusz Popiela. Kajakarz, który przywraca pamięć o Żydach

Dariusz Popiela to siedmiokrotny Mistrz Polski i Wicemistrz Europy w kajakarstwie górskim. Jest autorem projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzu w Krościenku upamiętniono ofiary Holocaustu. Jak doszło do tego, że postanowił przywracać pamięć o polskich Żydach? Dariusza i Joannę Król z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

Cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem

Dariusz Popiela przez lata trenował na rzece w Krościenku i nie był świadomy, że 50 metrów dalej znajduje się zapomniany cmentarz, na którym pochowano setki Żydów zamieszkujących okolice Pienin, z czego najwięcej w wyniku zagłady dokonanej przez nazistów w 1942 roku. Cmentarz był zdewastowany i zarośnięty.

Projekt "Ludzie, nie liczby"

Kiedy kajakarz dowiedział się o istnieniu kirkutu i zobaczył, w jakim jest stanie, postanowił działać, by przywrócić pamięć o Żydach i mordzie, do jakiego doszło w 1942 roku.

Zobacz także:

75. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ocalony z Holocaustu

Początkowo chciał postawić na terenie zapomnianego cmentarza tylko symboliczną tablicę informującą o tragicznych losach społeczności z napisem "Ku pamięci Żydów z Krościenka". Potem jednak uznał, że nie jest to najlepszy pomysł:

Nie mogłem tak po prostu umieścić ich wszystkich pod jednym zdaniem. To nie była bezimienna masa!


Dzięki swojej determinacji i pomocy innych osób dotarł do przedwojennej dokumentacji i listów mieszkańców sporządzonych przez rady żydowskie, na podstawie których zaczął odtwarzać życiorysy zamordowanych Żydów. Dzięki temu dotarł do imion i nazwisk pomordowanych. Umieścił je na pomniku, który udało się postawić dzięki pomocy  finansowej licznych fundacji oraz indywidualnych darczyńców. Oprócz pomnika, na cmentarzu umieszczono białe kamienie, które wyznaczają miejsce masowego pochówku oraz płot.

Historią krościeńskich Żydów Dariusz zaraża innych, na przykład rozpoczął serię spotkań z uczniami z okolicznych szkół.

W czerwcu 2018 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika. Na tę uroczystość przybyli z całego świata bliscy nielicznych ocalałych.

Poleciała mi łza, kiedy odczytywano z imienia i nazwiska wszystkich zamordowanych. Dla tego momentu robiłem ten projekt.

- powiedział Dariusz.autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
38
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
03.03.2019
Tomek
Szacunek dla Pana Darka.
02.03.2019
gosc
Super gość. Oby takich więcej. Piękne zdjęcia. Na kajaku, to pewnie GoPro? Bardzo fajne zdjęcia i te z drona też sztos! Powodzenia DDTVN. The jest!!!
02.03.2019
micek
W Czarnym Dunajcu jest strasznie zaniedbany cmentarz ,można by coś z tym zrobić