Newsy

Polacy powalczą o Oscara. Szansę na statuetkę mają trzy filmy

Newsy

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / vzphotos

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów międzynarodowych, dokumentów oraz animacji, które powalczą o Oskara. Wśród nich znalazły się trzy produkcje stworzone przez Polaków. Które dzieła mają szansę otrzymać najważniejszą w branży nagrodę?

Polskie filmy walczą o Oskara

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła właśnie nominacje do najważniejszych filmowych nagród, czyli Oscarów. Członkowie akademii wskazali - ich zdaniem - najlepsze filmy międzynarodowe, animacje oraz dokumenty. W dwóch pierwszych kategoriach znalazły się produkcje stworzone przez Polaków.

Akademia wyróżniła nominacją do Oskara aż trzy filmy, których twórcami są nasi rodacy. O statuetkę powalczą "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Ta produkcja będzie reprezentowała Polskę w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Nominację otrzymał również "Szarlatan" w reż. Agnieszki Holland, który będzie reprezentował Czechy.

Członkowie Akademii docenili też animację "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Dzieło, które zwyciężyło na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, powalczy z 27. innymi animacjami o Oscara.

Oskary 2021 - kiedy się odbędzie gala?

Krótkie listy - w tym roku rozszerzone do 15 tytułów - zostaną ogłoszone 9 lutego. Nominacje do 93. Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca.

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna gala wręczenia Oscarów została przełożona. Nagrody zostaną rozdane 25 kwietnia.

Organizatorzy Oscarów zaproszą tylko te gwiazdy, które zaszczepiły się na COVID-19? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Polska aktorka robi karierę w Hiszpanii. "Ostatnio ktoś mnie poznał w maseczce i powiedział: widzę cię w każdym serialu"

W styczniu składamy najwięcej pozwów rozwodowych. Prawnik: "Są trzy powody, dla których się na to decydujemy"

"Listy do M. 4" tylko online - premiera w Playerze. "Najgorętsze wydarzenie filmowe tej wiosny"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: variety.com

Pozostałe wiadomości