Małgorzata Szumowska

  Małgorzata Szumowska

  Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów międzynarodowych, dokumentów oraz animacji, które powalczą o Oskara. Wśród nich znalazły się trzy produkcje stworzone przez Polaków. Które dzieła mają szansę otrzymać najważniejszą w branży nagrodę?

  Trwa Festiwal Filmowy w Wenecji - jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży. Organizacja 77. edycji imprezy była do końca niepewna z powodu pandemii koronawirusa. Jednym z kandydatów do Złotego Lwa jest "Śniegu już nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Tuż przed premierą porozmawialiśmy z Mają Ostaszewską, która zagrała w nim jedną z głównych ról.

  Pierwszy krok w walce o złotą statuetkę zrobiony. Polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy jest "Śniegu już nigdy nie będzie". Tak zdecydowała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie mieć światową premierę we wrześniu na festiwalu w Wenecji, gdzie powalczy o Złotego Lwa.

  Kolejny sukces Małgorzaty Szumowskiej. Jej najnowszy film "Śniegu już nigdy nie będzie" ("Never Gonna Snow Again") został zakwalifikowany do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji. Listę tytułów ogłosił właśnie dyrektor tej prestiżowej w świecie kina imprezy. O Złotego Lwa dzieło polskiej reżyserki będzie rywalizować z prawie 20 innymi produkcjami z całego świata.

  Pierwszy tydzień maja upłynął w Krakowie pod znakiem pokazów filmów i spotkań z twórcami kina. Za nami 11. edycja Festiwalu Netia Off Camera. O główną nagrodę 100 tys. dolarów walczyło 10 filmów. Kto zdobył nagrodę? Na które filmy zwróciły uwagę obecne na festiwalu gwiazdy? sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  W obrazie "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, przez 2/3 filmu, wcielający się w rolę głównego bohatera Mateusz Kościukiewicz, gra z maską na twarzy. Założenie takiej skomplikowanej charakteryzacji, zajmowało każdego dnia około 3 godzin. O pracy na planie opowiedzieli nam charakteryzator - Waldemar Pokromski i Mateusz Kościukiewicz: "Śmialiśmy się z Waldemarem, że tak naprawdę codziennie robimy transplantację twarzy".

  Goście z całego świata, najciekawsze filmy roku, najwyższe nagrody w tej części Europy. Już 27 kwietnia rusza festiwal Netia Off Camera. O tym co nas czeka podczas tego święta filmowej różnorodności opowiedziały nam Alicja Myśliwiec i Małgorzata Szumowska.

  Wczoraj do polskich kin wszedł film, który zrobił furorę na Festiwalu Filmowym Berlinale. Film "Twarz" Małgorzaty Szumowksiej został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy twórców filmu: reżyser Małgorzatę Szumowską oraz scenarzystę i operatora Michała Englerta. Akcja filmu rozgrywa się na prowincji. Czy jest to bliski świat dla Małgorzaty Szumowskiej? Dlaczego według Szumowskiej film jest trudnym sprawdzianem z poczucia humoru na własny temat?

  Film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz" na festiwalu filmowym Berlinale zdobył Srebrnego Niedźwiedzia. W Berlinie film został odebrany jako komedia, co było zaskoczeniem dla samej reżyserki. Dlaczego? Jak "Twarz" ocenia polska publiczność? Czy uderza w naszą polską mentalność? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.

  6 kwietnia do kin wchodzi, uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej - "Twarz". Piotr Kraśko: "To jest mega-mocne kino,(...) bardzo mocna opowieść o Polsce". O pracy nad filmem opowiedziała nam Agnieszka Podsiadlik, która gra w nim siostrę głównego bohatera.

  Srebrnego Niedźwiedzia w czasie 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odebrała Małgorzata Szumowska za film "Twarz". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorów grających główne role w produkcji: Mateusza Kościukiewicza, Agnieszkę Podsiadlik i Małgorzatę Gorol, aby zapytać, czy spodziewali się tej nagrody, na czym - według nich - polega fenomen filmów Szumowskiej i jak się współpracuje z reżyserką.

  68. festiwal filmowy w Berlinie za nami. Reżyserka Małgorzata Szumowska wraca z festiwalu ze Srebrnym Niedźwiedziem za film "Twarz". Czy ten film wywoła w Polsce kontrowersje? Czy Małgorzata Szumowska myśli już o kolejnym filmie? Z Szumowską, w Berlinie, rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Gratulujemy nagrody!

  Zakończył się 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Jury konkursu doceniło najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej 'Twarz". Reżyserka wyjeżdża z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem. Jest to druga co do ważności nagroda festiwalu. Czy Berlinale to przyjazny Polakom festiwal? Jaka jest kondycja polskiego kina? I czy na czerwonym dywanie na aktorkach ciąży presja dobrego wyglądu? Z Grażyną Torbicką rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Już dziś wielka gala Konkursu Głównego Berlinale 2018. O Złotego Niedźwiedzia ubiega się film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz", który wczoraj na Berlinale miał swoją światową premierę. W nowym filmie Szumowska przedstawia historię Jacka, który stracił twarz w wypadku. W tej roli Mateusz Kościukiewicz. Czym zaskakuje film Szumowskiej? Dlaczego traktowanie filmu reżyserki 1:1 nie ma sensu? Na Festiwalu Berlinale jest reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Jesteśmy na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Festiwal zmierza ku końcowi, już w sobotę wielka gala przyznania nagród. Wśród nominowanych filmów jest nowy film Małgorzaty Szumowskiej "Twarz". Dziś jego premiera. O czym opowiada fabuła filmu? Jakie ma szanse na nagrodę? Dlaczego odtwórczyni głównej roli Agnieszka Podsiadlik określa film "współczesną baśnią"? Z Małgorzatą Szumowską i Agnieszką Podsiadlik rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Małgorzata Szumowska nie kazała nam długo czekać na swój kolejny film. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rok temu odwiedziła filmowy plan najnowszej produkcji Małgorzaty Szumowskiej pt. "Twarz". Co o tej produkcji powiedzieli jej: reżyser Małgorzata Szumowska i operator Michał Englert? W czym się nie zgadzają? I kogo w filmie zagra Mateusz Kościukiewicz? Zobaczcie, co działo się na planie filmu "Twarz".

  8 marca polskie kobiety po raz kolejny wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Wśród protestujących znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska i Michał Piróg. Dlaczego postanowili przyłączyć się do manifestacji? Na warszawskim Placu Konstytucji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Francuska aktorka wielokrotnie odwiedzała Polskę. Tym razem przyjechała na zaproszenie Sławomira Idziaka. Czy pracują nad wspólnym projektem? Juliette Binoche mogliśmy oglądać w takich filmach jak „Niebieski” Kieślowskiego czy „Sponsoring” Szumowskiej. Jak aktorka wspomina pracę na planie polskiej produkcji? I czy to prawda, że dla Kieślowskiego zrezygnowała z filmu u Spielberga? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy reżysera i scenarzystę Tomasza Wasilewskiego, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem podczas 66. Festiwalu Filmowego w Berlinie za obraz "Zjednoczone stany miłości", oraz aktorkę Magdalenę Cielecką, która zagrała w tym filmie.

  Dobiega końca 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Berlinale. Już w sobotę odbędzie się uroczysta gala, podczas której poznamy laureatów Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia. Jak wyglądają obrady jury? I kto ma największe szansę na zwycięstwo? Z Małgorzatą Szumowską, reżyserką i jurorką w prestiżowym konkursie rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Za nami 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiać z laureatami festiwalu: reżyserką Małgorzatą Szumowską, aktorkami: Agnieszką Grochowską i Justyną Suwałą oraz reżyserem i scenarzystą Magnusem von Hornem. Czy spodziewali się nagród i co tegoroczne statuetki zmieniły w ich życiu? Andrzej Sołtysik przed kamerą Dzień Dobry TVN podsumował dwadzieścia lat swojej obecności na Festiwalach Filmowych w Gdyni. Warto też dodać, że tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się jednak w nieco innej atmosferze niż zazwyczaj. Nie rozwinięto czerwonego dywanu, nie pozowano z uśmiechem do zdjęć, a podczas rozdawania nagród nie żartowano. Wszystko to z szacunku do reżysera Marcina Wrony, którego niespodziewana śmierć zasmuciła wielu.

  Marcin Sawicki spotkał się dziś ze zwycięzcą w konkursie głównym festiwalu PKO Off Camera Jayro Bustamante oraz z fascynatką kina niezależnego - Anją Rubik. Dowiedzieliśmy się m.in. na co reżyser przeznaczy nagrodę? Kamery Dzień Dobry TVN oczywiście nie mogło również zabraknąć na wczorajszej gali finałowej VIII Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera gdzie Marcin Sawicki spotkał się z jurorami tegorocznego festiwalu. Jak oceniają poziom tegorocznej edycji konkursu?