Newsy

"Aktywistka antyszczepionkowa" podawała sól fizjologiczną zamiast szczepionki przeciw COVID-19

Newsy

Kuniharu wakabayashi/Getty Images

W Niemczech ponad 8 tysięcy osób mogło otrzymać placebo zamiast szczepionki przeciw COVID-19. Władze nie wiedzą, ile dokładnie osób nie otrzymało dawki właściwego preparatu. Kobieta, która podawała pacjentom "szczepionki", nie chce współpracować.

W Dolnej Saksonii pielęgniarka podawała roztwór soli fizjologicznej zamiast szczepionki przeciw koronawirusowi i mogła tak "zaszczepić" ponad 8 tys. osób. "Perfidna aktywistka antyszczepionkowa" zakradła się do punktu szczepień - napisał we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".

Sól fizjologiczna zamiast szczepionki przeciw COVID-19

Jak informuje gazeta, "rozszerza się skandal wokół pielęgniarki, która w kwietniu w punkcie szczepień w Schortens w Dolnej Saksonii miała podmienić szczepionkę przeciwko koronawirusowi na roztwór soli fizjologicznej".

Według policji i prokuratury istnieją jasne przesłanki, że kobieta zaszczepiła roztwór soli większej liczbie osób - powiedział w Hanowerze szef dolnosaksońskiego sztabu kryzysowego ds. koronawirusa Heiger Scholz.

- Dotychczas znanych było tylko sześć przypadków, w których pacjenci nie otrzymali właściwej szczepionki. Jednak, jak podał we wtorek powiat fryzyjski, nawet 8557 osób mogło między 5 marca a 20 kwietnia otrzymać w punkcie szczepień w Roffhausen zastrzyk, za którego zawartość odpowiedzialna była kobieta - pisze "Die Welt".

- Faktem jest, że nie wiemy, jak wiele z nich jest nieszczepionych lub tylko częściowo zaszczepionych. (...) Niestety, kobieta nie współpracuje z policją, milczy - wyjaśnił Scholz.

Kolejna dawka szczepionki przeciw COVID-19

Dotychczas wiadomo było, że w sześciu przypadkach pielęgniarka miała zamienić szczepionkę BioNTech na nieszkodliwy medycznie roztwór soli fizjologicznej. Jako powód podała wówczas, że stłukła ampułkę ze szczepionką i ze wstydu nie chciała na początku poinformować o tym kierownika punktu szczepień. "Jej zeznanie nie było prawdziwe" - powiedział Scholz.

Starosta powiatu Sven Ambrosy napisał w oświadczeniu prasowym: - Fakt, że musimy wystosować ten apel, bardzo mnie niepokoi, ponieważ wielu naszych obywateli może teraz nie mieć zapewnionej ochrony przed koronawirusem, której chcieli, i do której mają prawo. Dlatego teraz najważniejsze jest dla nas informowanie tych osób, odpowiadanie na ich pytania i oferowanie dalszych szczepień. W związku z tym proszę wszystkich obywateli o kontakt, jeśli otrzymali szczepionkę we wspomnianym okresie.

Około 8500 osób otrzymało ofertę szczepienia uzupełniającego.

Zobacz wideo: Dr T. Karauda: Jeżeli nie będziemy reagować na ataki antyszczepionkowców, to tych ataków będzie coraz więcej

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości