Newsy

Nauczycielka z Podlasia skazana za uprowadzenie i seks z 14-letnim uczniem

Newsy

Aktualizacja:
TVN24/x-news

Zapadł wyrok, wedle którego nauczycielka z Podlasia ma ponieść karę za uprowadzenie i seks z nieletnim. Sąd skazał ją na karę więzienia, prace społeczne, zakaz wykonywania zawodu, zakaz zbliżania się do nieletniego oraz obowiązek zapłaty nawiązki.

Wyrok za uprowadzenie i seks z nastolatkiem

Na pół roku więzienia i pół roku prac społecznych skazał w poniedziałek łomżyński sąd byłą nauczycielkę jednej ze szkół w gminie Zbójna (Podlaskie), oskarżoną o uprowadzenie - wbrew woli jego rodziców - i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. Wyrok nie jest prawomocny.

35-latka dobrowolnie poddała się karze. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jerzy Leszczewski, prace społeczne mają być wykonywane w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Do tego sąd orzekł też wobec kobiety zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów do nieletniego i kontaktowania się z nim w jakikolwiek sposób przez 3 lata. Sąd orzekł też 7-letni zakaz wykonywania przez skazaną zawodu nauczyciela, ma też ona nieletniemu zapłacić 15 tys. zł tytułem nawiązki.

Zarzuty dla nauczycielki z Podlasia

Podstawą śledztwa łomżyńskiej prokuratury rejonowej było zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, najprawdopodobniej złożyli je rodzice nastolatka. Aktem oskarżenia zakończyło się ono jesienią ub. roku.

- Oskarżonej zarzucono popełnienie dwóch przestępstw: uprowadzenia wbrew woli rodziców małoletniego poniżej lat 15 oraz kilkukrotnego obcowania płciowego z małoletnim - podawała wtedy prokuratura w komunikacie; nie było informacji, kiedy miało dojść do tych przestępstw. Prokuratura przyznała jedynie, że w tym czasie kobieta zatrudniona była jako nauczycielka w szkole podstawowej w miejscowości Kuzie (gmina Zbójna). Obecnie już tam nie pracuje.

Wobec kobiety był wtedy czasowo stosowany tymczasowy areszt. Według informacji PAP ze źródeł sądowych, stało się tak, bo nie stosowała się ona do tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych, takich jak zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Według Kodeksu karnego, kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

Zobacz też:

Aktywista relacjonował otwarcie klubu w pandemii. Na miejscu zjawiła się policja

Niebezpieczna zabawa na TikToku. 10 letnia dziewczynka nie żyje

Chciał odsiedzieć wyrok za 13-letniego Nigeryjczyka. Jest przełom w sprawie

Zobacz wideo: Chciała zabić 10-letnią córkę, by ją uchronić przed "wywiezieniem do burdelu". Została skazana na siedem lat więzienia

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości