nauczycielka

  Śmiertelnie niebezpieczną decyzję podjęli kierowca i nauczycielka. Sprawą zajęła się prokuratura.

  "Chciałem targnąć się na życie".

  Kobieta jest przekonana, że to uczniowie nagrali jej wypowiedź i przekazali organom ścigania.

  "Nie zmienię się tylko dlatego, że ktoś tak chce".

  W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę cała Europa zmobilizowała swoje siły, by wesprzeć naród odpierający atak. Wojna ma wiele twarzy, ale najbardziej przerażająca jest ta, którą zmienia strach o bliskich i paraliżujące poczucie bezradności. Niespokojny moment w najnowszej historii jest prawdziwym testem z człowieczeństwa. I idzie nam naprawdę dobrze.

  Kamila Wyrębska odeszła w wieku zaledwie 49 lat. Uczniowie oraz pedagodzy ze szkoły na Osowej Górze w Bydgoszczy pożegnali zmarłą z ogromnym smutkiem. Wspominają, że była niezwykle ciepłą osobą, chętną do pomocy, dobrym wychowawcą i serdeczną koleżanką.

  W jednej z gdańskich podstawówek uczennice miały usłyszeć od nauczycielki, że nie powinny przychodzić w zbyt krótkich spódniczkach na próbny egzamin ósmoklasistów. Pedagożka podała zaskakujący powód. Jej zdaniem taki strój mógłby dekoncentrować chłopców.

  "Cały czas chciałam doświadczać tego, co Polacy".

  Policja i prokuratura badają okoliczności śmierci nauczycielki z Szamotuł (Wielkopolskie). Śledczy nie informują na razie o szczegółach zdarzenia; mają być one podane w czwartek.

  Post Doroty Zawadzkiej wywołał poruszenie wśród rodziców. Znana psycholożka zamieściła bowiem list nauczycielki, która opisała ze swoich obserwacji zachowanie współczesnych dzieci i ich opiekunów. - Drogie tornistry, drogie ubrania, a brak drugiego śniadania. Zaniedbane wady wymowy, nieznajomość podstawowych zasad społecznych - zauważa dydaktyk.

  Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego, wręcz priorytetowego wpływu nauczycieli na życie dzieci. W końcu to dzięki nim najmłodsi zdobywają wiedzę o świecie i niejednokrotnie to właśnie z nimi maluchy spędzają więcej czasu w ciągu dnia niż z zapracowanymi rodzicami. Wielu osobom umyka jednak fakt, że nauczyciele, a przede wszystkim nauczycielki, mogą wpływać na świadomość podopiecznych także w inny sposób. Kwestii ubioru przyjrzała się redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

  Alicja Janosz chce uczyć dzieci wartościowej muzyki, dlatego postanowiła zostać trenerem wokalnym i to w szkole Tymona, jej syna. Wokalistka zdradziła, jak wyglądał ich pierwszy dzień w nowym miejscu i kto bardziej się stresował.

  Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.

  Jeszcze kilka lat temu każdy uczeń musiał mieć dzienniczek. To w nim nauczyciel wpisywał stopnie oraz swoje uwagi, co do zachowania dziecka. Czy taka forma komunikacji z rodzicem i oceniania uczniów ma sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym, Sylwią Gliwą, aktorką i mamą 9-letniego Aleksandra oraz Danutą Kozakiewicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

  Zapadł wyrok, wedle którego nauczycielka z Podlasia ma ponieść karę za uprowadzenie i seks z nieletnim. Sąd skazał ją na karę więzienia, prace społeczne, zakaz wykonywania zawodu, zakaz zbliżania się do nieletniego oraz obowiązek zapłaty nawiązki.

  W ubiegłym wieku wszyscy nucili ikoniczną piosenkę "Wind of Change" zespołu The Scorpions. To właśnie ona stała się symbolem upadku Muru Berlińskiego i zapowiadała nadejście zmian. A co ten utwór ma wspólnego z nauką języka niemieckiego? O tym opowiadali w naszym programie nauczycielka Joanna Czuma-Sitek i licealista Dobromir Wojewoda.

  Do niecodziennej sytuacji doszło w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie. Uczniowie dolali do termosu nauczycielki płyn dezynfekujący. Za swój żart 14-latkowie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

  W senniku nauczyciel ma szczególne znaczenie ze względu na swój autorytet. Bardzo często interpretacja takich snów odnoszona jest nie bezpośrednio do śniącego, a do jego przewodników życiowych oraz osób udzielających mu rad, jednak nie jest to pewny schemat.

  Doktor Li Yinan jest kierownikiem Katedry Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na naukę polskiego, ilu studentów uczy się naszego języka na jej uczelni, co im daje znajomość polskiego. Co wspólnego - według naszego gościa - mają Polacy i mieszkańcy Państwa Środka? Co ją zaskoczyło w naszym kraju?

  Gościem Dzień Dobry TVN jest Amelia Kinkade - ceniona na świecie nauczycielka języka zwierząt, wykładowca i autorka bestsellerów o komunikacji międzygatunkowej. Powiedziała, w jaki sposób odkryła swój talent i jak rozmawia ze zwierzętami.

  W zeszłym tygodniu 3-letni Dominik postanowił wrócić do domu i sam wyszedł z wałbrzyskiego przedszkola. Samodzielnie pokonał ponad 400 metrów, przeszedł przez ruchliwe skrzyżowanie i dotarł do mieszkania swojej babci. Nauczycielka została dyscyplinarnie zwolniona. Dlaczego drzwi od przedszkola były otwarte? Dlaczego nikt nie zwrócił uwagi na idącego ulicą trzylatka. Społeczna znieczulica? Z tatą chłopca oraz z nadkomisarz Magdaleną Korościk z wałbrzyskiej policji rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Lekcje wychowania do życia w rodzinie Iwony Jachnik - nauczycielki z Poznania cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Jak tego dokonała? Jakie tematy porusza w czasie swoich zajęć? Dlaczego według nauczycielki jej zajęcia są najważniejsze w szkole? Jakie pytania najczęściej słyszy od uczniów? Iwonę Jachnik gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Alicja Niedźwiecka-Zimała - nauczycielka matematyki w gimnazjum w Rudzie Śląskiej namówiła przyjaciół, by wspólnie pomóc zdolnej uczennicy, która żyje w skrajnej biedzie, a jej rodzice zmagają się z niepełnosprawnością. Poznajcie kolejną finalistkę akcji "Zwykły Bohater".

  Aleksandra Granat, nauczycielka z Sosnowca, zakwalifikowała się do grupy osób, które mogą polecieć na Marsa. Czy polska nauczycielka znajdzie się w finałowej czwórce, która po 10 latach szkoleń poleci na Marsa... w podróż w jedną stronę? Czy rodzina wspiera ją w tych staraniach? Jak Pani Aleksandra przygotowuje się do lotu w kosmos?