Małgorzata Krzywoń to nauczycielka z powołaniem. Nawet stwardnienie rozsiane i niepełnosprawność nie powstrzymały jej, by nieść pomoc najmłodszym. Od tego roku szkolnego przebywa na rencie i za darmo uczy dzieci z Ukrainy oraz Białorusi języka polskiego. - Nie wyobrażam sobie, że mogłabym stać bezczynnie - deklaruje w cyklu "Siła jest kobietą".
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę cała Europa zmobilizowała swoje siły, by wesprzeć naród odpierający atak. Wojna ma wiele twarzy, ale najbardziej przerażająca jest ta, którą zmienia strach o bliskich i paraliżujące poczucie bezradności. Niespokojny moment w najnowszej historii jest prawdziwym testem z człowieczeństwa. I idzie nam naprawdę dobrze.
Kamila Wyrębska odeszła w wieku zaledwie 49 lat. Uczniowie oraz pedagodzy ze szkoły na Osowej Górze w Bydgoszczy pożegnali zmarłą z ogromnym smutkiem. Wspominają, że była niezwykle ciepłą osobą, chętną do pomocy, dobrym wychowawcą i serdeczną koleżanką.
W jednej z gdańskich podstawówek uczennice miały usłyszeć od nauczycielki, że nie powinny przychodzić w zbyt krótkich spódniczkach na próbny egzamin ósmoklasistów. Pedagożka podała zaskakujący powód. Jej zdaniem taki strój mógłby dekoncentrować chłopców.
Policja i prokuratura badają okoliczności śmierci nauczycielki z Szamotuł (Wielkopolskie). Śledczy nie informują na razie o szczegółach zdarzenia; mają być one podane w czwartek.
Post Doroty Zawadzkiej wywołał poruszenie wśród rodziców. Znana psycholożka zamieściła bowiem list nauczycielki, która opisała ze swoich obserwacji zachowanie współczesnych dzieci i ich opiekunów. - Drogie tornistry, drogie ubrania, a brak drugiego śniadania. Zaniedbane wady wymowy, nieznajomość podstawowych zasad społecznych - zauważa dydaktyk.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego, wręcz priorytetowego wpływu nauczycieli na życie dzieci. W końcu to dzięki nim najmłodsi zdobywają wiedzę o świecie i niejednokrotnie to właśnie z nimi maluchy spędzają więcej czasu w ciągu dnia niż z zapracowanymi rodzicami. Wielu osobom umyka jednak fakt, że nauczyciele, a przede wszystkim nauczycielki, mogą wpływać na świadomość podopiecznych także w inny sposób. Kwestii ubioru przyjrzała się redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.
Alicja Janosz chce uczyć dzieci wartościowej muzyki, dlatego postanowiła zostać trenerem wokalnym i to w szkole Tymona, jej syna. Wokalistka zdradziła, jak wyglądał ich pierwszy dzień w nowym miejscu i kto bardziej się stresował.
Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.
Jeszcze kilka lat temu każdy uczeń musiał mieć dzienniczek. To w nim nauczyciel wpisywał stopnie oraz swoje uwagi, co do zachowania dziecka. Czy taka forma komunikacji z rodzicem i oceniania uczniów ma sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym, Sylwią Gliwą, aktorką i mamą 9-letniego Aleksandra oraz Danutą Kozakiewicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Zapadł wyrok, wedle którego nauczycielka z Podlasia ma ponieść karę za uprowadzenie i seks z nieletnim. Sąd skazał ją na karę więzienia, prace społeczne, zakaz wykonywania zawodu, zakaz zbliżania się do nieletniego oraz obowiązek zapłaty nawiązki.