Newsy

Minister zdrowia ostro o osobach, które nie noszą masek: "To jest objaw egoizmu"

Newsy

Aktualizacja:
TVN

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził zadowolenie z faktu, że coraz więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie zasad dotyczących noszenia maseczek w miejscach publicznych. Zdecydowanie skrytykował osoby, które tego nie robią. Drugi etap luzowania obostrzeń będzie obowiązywał od 4 maja.

Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu koronawirusem - powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.

Z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, aby w tym kierunku wszystko przebiegało

- stwierdził szef resortu zdrowia.

Łukasz Szumowski o maseczkach

Minister zdrowia skrytykował osoby, które nie przestrzegają wprowadzonego nakazu noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję - w przestrzeni publicznej zakładajmy maski

- nawoływał prof. Szumowski.

Kiedyś one nie były potrzebne, teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób na milion mieszkańców chorych, pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych

- apelował minister zdrowia.

Całą konferencję możesz zobaczyć tutaj:

Zachowanie społeczeństwa podczas pandemii

43 proc. Polaków krytycznie ocenia zachowanie społeczeństwa w obliczu pandemii. 52 proc. pozytywnie ocenia działania polskiego rządu, jednak 39 proc. sądzi, że pandemia nie jest przez rząd traktowana wystarczająco poważnie - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Badanie przeprowadzono w 15 krajach świata. Polskie wyniki bliskie były średniej ze wszystkich przebadanych państw.

Najlepiej jako społeczeństwo ocenili się Chińczycy - 82 proc. uznało za pozytywne działania społeczeństwa w obliczu koronawirusa, Koreańczycy (62 proc.) oraz Austriacy i Irlandczycy - po 56 proc. Mniej niż połowa badanych oceniła pozytywnie działania społeczeństwa w obliczu pandemii w Bułgarii (49 proc.), Australii (43 proc. - taki sam odsetek, jak w Polsce) przy średniej dla wszystkich krajów na poziomie 42 proc.

Poniżej średniej dla tego pytania są Wielka Brytania (40 proc.), USA (30 proc.) oraz Japonia 22 proc. i Meksyk - najniższy wynik z badanych krajów - 21 proc.

Oceniając działania rządu w trakcie pandemii również najwięcej pozytywnych wskazań odnotowano w Chinach (86 proc.), Irlandii (82 proc.), Korei Południowej (73 proc.), Australii (71 proc.), Bułgarii (70 proc.) i Wielkiej Brytanii (58 proc.).

Średnia dla tego pytania wyniosła 58 proc. Tuż pod nią znalazła się Polska przy 51 proc. pozytywnych wskazań i USA (51 proc.). Mniej niż połowa badanych pozytywnie oceniła działania rządu Kolumbii (47 proc.) i po 37 proc. w Chile oraz Meksyku.

Jak Polacy oceniają działania związane z walką z pandemią?

Przy trzecim pytaniu ankieterów - czy rząd nie traktuje pandemii wystarczająco poważnie - ponad połowa badanych pozytywnie odpowiedziała w dwóch krajach: Japonii (76 proc.) i Chile (54 proc.). Ponad średnią (31 proc.) obok Polski i Meksyku (po 39 proc.) znalazły się Stany Zjednoczone (34 proc.).

W pięciu z piętnastu badanych krajów wskazania na pytanie o nietraktowanie przez rząd pandemii wystarczająco poważnie znalazły się poniżej średniej: Wielka Brytania (28 proc.), Australia (19 proc.), Korea Południowa (16 proc.), Irlandia (13 proc.) Bułgaria (9 proc.) i Chiny (6 proc.).

Polska część badania została przeprowadzona przez ARC Rynek i Opinia metodą elektronicznych ankiet internetowych (CAWI) w kwietniu 2020 r. na reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości próbie 1009 Polaków.

Całe badanie w ramach sieci niezależnych agencji badawczych IRIS przeprowadzono w 15 krajach świata między 27 marca a 15 kwietnia. Próba była reprezentatywna dla każdego kraju przy łącznie 9 tys. 179 respondentach. Badania prowadzono również metodą CAWI.

Zobacz też:

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń

Pierwszy Polak, u którego zdiagnozowano koronawirusa: „Bardzo dużo zainteresowania było. Tak naprawdę nie miałem kiedy nawet chorować”

Nowogrodziec pod Bolesławcem. Wznowiono poszukiwania czteroletniego Kacpra

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości