Newsy

Maseczki tylko w budynkach? Podano termin podjęcia decyzji o złagodzeniu nakazu

Newsy

Maseczki koronawirus
svetikd/Getty Images

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w najbliższym czasie mogą zostać podjęte decyzje dotyczące zniesienia nakazu noszenia maseczek w otwartej przestrzeni. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie tzw. współczynnik zarażania R.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Szef resortu zdrowia pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że:

jeśli się okaże, że te wskaźniki (zarażenia - przyp. red.) w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną

Podał, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.

Kto o tym zdecyduje?

Pytany, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które daje uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części.

W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju

- dodał Szumowski.

Wakacje dzieci

Szumowski odpowiedział również na pytanie o zorganizowany wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży. Powiedział, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat.

>>> Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości