Jak się okazuje, pandemia ma też swoje dobre strony - Polacy zdecydowanie rzadziej sięgają po papierosy. Gdy w naszym kraju pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła o 5 proc. Prawdziwe załamanie dla producentów przyszło w kwietniu, kiedy popyt zmniejszył się aż o 30 proc. Skąd ten spadek?
Koronawirus - spadek sprzedaży papierosów
W kwarantannie daliśmy odetchnąć swoim płucom; zmniejszył się popyt ze strony Niemców i Ukraińców, ale i Polacy rzadziej sięgali po papierosy.
Styczeń i luty były jeszcze całkiem dobre dla producentów papierosów, ale gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła. W całym miesiącu w sumie o 5 proc., licząc rok do roku. Prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu. Wtedy, według przedstawiciela jednego z czołowych producentów, popyt zmniejszył się aż o 30 proc.
- podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta powołuje się na dane firmy badawczej Nielsen. Jak pisze, od stycznia do marca w polskich sklepach sprzedało się 392 mln opakowań, o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei resort finansów podaje, że mimo 10-proc. podwyżki akcyzy od wyrobów tytoniowych z początkiem roku w I kw. do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu tylko o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem – 4,64 mld zł.
Kwarantanna - okazja do rzucenia palenia
Skąd spadek sprzedaży papierosów?
Pierwszy powód to zamknięcie granic. W związku z tym stanęła sprzedaż na lotniskach i przy przejściach granicznych, które odpowiadają aż za 15 proc. rynku.
Naszym zdaniem blokada przejść granicznych to najważniejszy powód. Myślę zwłaszcza o sklepach zlokalizowanych przy zachodniej granicy
– tłumaczy pracownik jednej z ogólnopolskiej hurtowni papierosów.
Odkąd zamknięto granice, liczba kupujących spadła przynajmniej o połowę. Mieliśmy klientów, którzy przyjeżdżali do Polski na zakupy raz na tydzień. Po produkty spożywcze, ale i papierosy, za które za zachodnią granicą trzeba zapłacić średnio 7 euro za paczkę. O połowę więcej niż u nas
– mówi gazecie właściciel sklepu ogólnospożywczego w Kostrzynie.
Drugi powód - pisze dziennik - to odpływ z Polski pracowników ze Wschodu. Rząd wyliczył, że wyjechało od 800 tys. do 1 mln Ukraińców. Z danych "DGP" wynika, że ich liczba od początku pandemii skurczyła się o 150 tys.
Według "DGP", wiele osób mogło też uznać, że kwarantanna i stałe przebywanie w domu w towarzystwie dzieci bądź innych osób niepalących to idealny czas na ograniczenie albo rzucenie nałogu.
Zobacz też:
- Palenie a karmienie piersią – skutki uboczne
- Chcesz rzucić palenie? Specjalistka od hipnoterapii radzi, jak to zrobić
- Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto