Gorące tematy

E-papierosy są szkodliwe? GIS wysyła ostrzeżenie do szkół

Gorące tematy

E-papierosy są szkodliwe? GIS wysyła ostrzeżenie do szkół

Główny inspektor sanitarny planuje rozesłać ostrzeżenie do placówek edukacyjnych w związku ze szkodliwością e-papierosów. Główne ryzyko nowej używki: uzależnienie od nikotyny oraz nieznane skutki zdrowotne. "W tym tygodniu do dzienników elektronicznych polskich uczniów trafi list głównego inspektora sanitarnego na temat zagrożeń związanych z paleniem e-papierosów" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Czy mamy plagę palenia e-papierosów w polskich szkołach?

Według gazety z listu tego rodzice będą mogli się dowiedzieć, czym jest wapowanie i jakie niesie ryzyko. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Bondara, rzecznika GIS.

Pojawiają się kolejne badania, które wskazują, że wapowanie ma szkodliwy wpływ na płuca. To bardzo niepokojące.

- mówił Jan Bondar w Dzień Dobry TVN.

Jedną z przyczyn alarmu GIS jest wejście na polski rynek nowej firmy – największego amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. To podmiot, który, jak pisał DGP, jest oskarżany w USA o propagowanie swoich wyrobów wśród młodzieży, co przyczynia się do wzrostu zażywania nikotyny. Smaki w postaci mango czy crème brûlée oraz wygląd e-papierosa jako modnego gadżetu wskazują, że jest to produkt kierowany do młodszej grupy odbiorców.

List przygotowany przez inspekcję we współpracy z MEN trafi do rodziców i dyrektorów szkół za pośrednictwem Librusa. 

Planujemy go wysłać na dniach. Aktualnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Gotowy dokument musi jeszcze zaakceptować MEN.

– mówi Jan Bondar, rzecznik GIS, i dodaje, że kolejną odsłoną akcji mają być lekcje edukacyjne dla uczniów.

Źródło: PAP, DGP |
Co sądzisz o tym artykule?
93
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
07.10.2019
Polecam obiektywizm sytuacji
Nikt nie gada że są nieszkodliwe są po prostu mniej szkodliwe od papierosów. Polecam inne artykuły przede wszystkim nie jednostronne poczytać. Pan rzecznik sam powiedział że w USA vapuje się THC a nie normalne liquidy które w naszym państwie podlegają akcyzie i są kontrolowane.
19.09.2019
niezadowolony
Porażka. Dojeżdżam do liceum 25 km. Kiedy wracam to inni licealiści zadymiają autobus. Całkiem powinni zakazać, ale kasa musi się zgadzać.