Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane

Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.

W mediach stosunkowo często słyszymy, że palenie tytoniu jest niebezpieczne dla zdrowia. Papierosy oraz inne wyroby tytoniowe istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i krążenia, a także nowotworów, przede wszystkim płuc. Zdajemy sobie sprawę z tego, że palacze poważnie szkodzą swojemu zdrowiu. Często zapominamy jednak o tym, że ich nałóg jest niebezpieczny także dla ludzi, którzy przebywają w otoczeniu osób palących. Nie można jednoznacznie określić, jaka dawka dymu tytoniowego może pozostać obojętna dla zdrowia. Nawet sporadyczne bierne palenie tytoniu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

>>> Zobacz także:

Na czym polega bierne palenie?

O biernym paleniu możemy mówić wtedy, gdy osoby niepalące mają kontakt z dymem tytoniowym. Bierny palacz to osoba, która przebywa w otoczeniu osób palących papierosy i ma kontakt ze szkodliwymi substancjami znajdującymi się w tytoniu. Co ważne, bierne palenie nie polega jedynie na wdychaniu dymu bezpośrednio ulatniającego się z papierosów. Szkodliwe substancje osiadają także na ubraniach czy włosach osoby sięgającej po tytoń. Oznacza to, że nawet jeżeli opuści ona pomieszczenie i uda się na „dymka” na balkon czy do ogrodu, po powrocie i tak nieświadomie wniesie do środka cały zestaw trujących substancji, które niemalże natychmiast zaczną rozprzestrzeniać się w powietrzu. Do najbardziej niebezpiecznych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym zalicza się nikotynę, tlenek węgla, formaldehyd, metale ciężkie oraz węglowodory aromatyczne.

Bierne palenie – czy jest mniej szkodliwe niż palenie czynne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że bierne palenie tytoniu może przyczyniać się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów w tym samym stopniu, co palenie czynne. Oczywiście im większa jest ilość dymu tytoniowego, z jaką ma się na co dzień do czynienia, tym ryzyko ich wystąpienia jest większe. W domu, w którym pali oboje rodziców, dzieci są narażone na działanie szkodliwych substancji bardziej niż w przypadku, gdy palaczem byłaby tylko jedna osoba. Dodatkowo, każdy z tych dwojga palaczy jest bardziej narażony na wystąpienie chorób związanych z paleniem: udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca, choroby obturacyjnej płuc, nadciśnienia tętniczego czy nowotworu płuc.

Bierne palenie – dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią

Bierne palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka oraz kobiet karmiących piersią. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym przenikają przez łożysko i oddziałują bezpośrednio na płód. Oznacza to, że na pozór niewinny „dymek” w towarzystwie kobiety w ciąży to narażanie na szkodliwe działanie papierosów nie tylko jej samej, ale także nienarodzonego dziecka.

Palenie tytoniu przez kobietę w ciąży (niezależnie od tego, czy pali ona biernie czy czynnie) jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia zaburzeń wzrostu dziecka wewnątrz macicy, skutkującego nieodwracalnymi wadami rozwojowymi.

Równie szkodliwe okazuje się bierne palenie w przypadku matek karmiących piersią. Toksyczne substancje zawarte w dymie przenikają do mleka kobiety, skąd następnie trafiają do organizmu dziecka.

Narażanie małych dzieci na kontakt z dymem papierosowym może mieć tragiczne konsekwencje. Palenie w pobliżu niemowlęcia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej. Ponadto, bierne palenie może uszkadzać układ oddechowy dziecka. Jeżeli dziecko będzie miało kontakt z dymem tytoniowym, bardzo prawdopodobne, że jego płuca będą miały mniejszą pojemność, rozwinie się u niego astma lub inne choroby dróg oddechowych.

Co ważne, narażanie dziecka na bierne palenie, może objawiać się również wtedy, kiedy osiągnie ono dorosłość. Osoby, które w dzieciństwie miały kontakt ze szkodliwymi substancjami dymu tytoniowego, są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału serca lub pojawienie się nadciśnienia tętniczego.

Bierne palenie – skutki

Podobnie jak każdy wypalony papieros może mieć negatywny wpływ na zdrowie, tak każdorazowe bierne palenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia jednej z chorób związanych z dymem tytoniowym. Osoby, które mają czynny lub bierny kontakt z papierosami, są aż o 20 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład udaru bądź zawału serca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!