Jak rzucić palenie – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodliwego nałogu

Palenie tytoniu wywiera bardzo niszczący wpływ na cały organizm człowieka. Oprócz wielu różnych nowotworów powoduje starzenie się skóry, impotencję, słabe odczuwanie smaków i zapachów. Skóra dłoni może stawać się pożółkła, podobnie jak paznokcie. Nie mówiąc już o nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z ust. Jak rzucić palenie w sposób skuteczny?

Osoby decydujące się na rzucenie palenia robią to ze względów zdrowotnych i ekonomicznych. Zazwyczaj rzucenie palenia następuje po ciężkich chorobach, nowotworach czy zawałach, kiedy lekarz stanowczo zaleca porzucenie nałogu. Konieczne jest to również w ciąży. Kolejny powód do rzucenia palenia to kwestie finansowe. Wypalenie jednej paczki papierosów dziennie to miesięczny koszt ok. 500 zł, co w skali roku daje 6000 zł. Kwota taka skłania do poczynienia wysiłków w kierunku porzucenia nałogu. Jak rzucić palenie? Istnieje wiele sposobów, również domowych. Potrzebna jest przede wszystkim bardzo silna wola i samozaparcie.

Sposoby, jak rzucić palenie

Do rzucenia palenia należy przygotować się psychicznie i wiedzieć, co robić, aby wytrzymać najcięższe momenty. Jak rzucić palenie bez wspomagaczy? Po pierwsze, musimy wychwycić te sytuacje życia codziennego, które kojarzą się nam z paleniem – być może jest to przerwa w pracy, stresowe sytuacje, poranna kawa lub spotkania towarzyskie. Uświadomienie sobie tych sytuacji pozwoli nam znaleźć indywidualny sposób na zastosowanie jakiegoś substytutu papierosa. Kolejny sposób to akceptacja faktu, że pierwsze dni bez palenia mogą być trudne i prawdopodobnie wystąpią objawy odstawienia. Mózg będzie domagał się nikotyny. Kolejny krok to uświadomienie sobie, że uporczywa myśl o zapaleniu trwa 2–3 minuty. Oznacza to, że na ten czas należy przekierować swoją uwagę na coś innego – może to być praca, rozmowa z przyjacielem lub kimś z rodziny, napicie się herbaty. Należy również unikać sytuacji kojarzących się z paleniem. Następny sposób to mieć przy sobie coś, co zawsze zajmuje dłonie – może być to pióro, breloczek, długopis. Substytutem papierosa jest również podjadanie – najlepiej zdrowych ziaren lub suszonych owoców. Pomocne są również wykałaczki i słomki trzymane w ustach. Pamiętajmy jednak, że podjadanie ciastek i chipsów może spowodować przytycie. Szczególnie warto skupić się na zdrowych przekąskach, gdy szukamy sposobu jak rzucić palenie w ciąży. Często słyszy się, że zaprzestanie palenia powoduje wzrost wagi ciała. Aby rzucić palenie i nie przytyć, należy unikać właśnie niezdrowych przekąsek i wprowadzić do dnia codziennego odrobinę aktywności fizycznej – choćby 30-minutowy spacer lub wybranie schodów zamiast windy. W rzuceniu palenia pomaga również program 12 kroków – kojarzy się on głównie z leczeniem alkoholizmu, jednak tak naprawdę może dotyczyć on każdego innego uzależnienia.

Zobacz także: Eksperyment, który pomoże Ci rzucić palenie

Jak rzucić palenie – strategia

Rzucanie palenia ma kilka strategii. Warto o nich wiedzieć, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Można to robić stopniowo, powoli, lub szybko – z dnia na dzień. Wszystko zależy od naszej silnej woli, stopnia uzależnienia, ilości wypalanych papierosów itp. Planowanie rzucenia palenia pozwala nam przyzwyczajać się do myśli o życiu bez „dymka”. W stopniowym rzucaniu nałogu należy wyznaczyć sobie pierwszy dzień który będzie bez papierosa i do tej daty powoli zmniejszać wypalaną dziennie ilość. W przypadku kiedy palimy 2–3 papierosy dziennie i mamy silną wolę, może się nam to udać w dość szybkim czasie – np. rzucić palenie w 5 dni. Sposobem być może również rzucenie palenia z dnia na dzień – po prostu wstajemy rano i nie palimy. Wymaga to dużego samozaparcia, jednak z pomocą odpowiednich środków, np. tabletek na rzucenie palenia lub plastrów antynikotynowych, może się to udać. W takich sytuacjach pomocne jest również żucie gumy.

Zobacz także: Zawsze jest dobry moment na rzucenie palenia

Jak rzucić palenie skutecznie? Należy pozwolić sobie pomóc – poinformujmy rodzinę i przyjaciół o naszym zamiarze. Poprośmy, aby nie częstowali nas papierosami ani nie palili w naszym towarzystwie. Warto jest również poszukać pomocy psychologicznej na ten czas – wsparciem będzie terapeuta lub nawet nasz lekarz rodzinny. W chwilach kryzysu warto zadzwonić pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, czynnej w godzinach 11.00 – 19.00 pod numerem 801108108.

Zobacz także:

Zobacz film: Dlaczego tak trudno rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!