Newsy

Czwarta fala pandemii wcześniej, niż się spodziewano? Adam Niedzielski podał realną datę

Newsy

TVN24/x-news

Sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii nie napawa optymizmem. Podczas radiowego wywiadu minister Adam Niedzielski przekazał, jaki to może mieć wpływ na liczbę zakażeń w Polsce. Okazuje się, że czwarta fala pandemii już się rozpoczyna.

- Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział we wtorek (29 czerwca) w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał też, że do końca września jest gwarancja, że szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne.

Czwarta fala pandemii

Minister zwrócił uwagę, że - jak dotąd - to, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii, po około miesiącu rozpoczynało się również w Polsce.

- Teraz mamy apogeum zakażenia w Wielkiej Brytanii (...) U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (...), to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem - zaznaczył.

Podkreślił też, że musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne?

Minister pytany był również o to, czy wprowadzona zostanie odpłatność za szczepienie przeciw COVID-19.

- Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić - zapewnił.

Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł - tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.

Zobacz wideo: "Zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły". Ministerstwo Zdrowia będzie zachęcało do szczepień

Zobacz też:

Ukochany Agnieszki Włodarczyk miał wypadek. Stracił przytomność. Jak się czuje? Mamy komentarz aktorki

Plany wakacyjne Polaków. Ile chcemy wydać na letni wypoczynek?

Arbuzy nie dla cukrzyków? Dietetyk obala mity dotyczące tych smacznych owoców

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości