Newsy

Komu przysługuje 12 tys. zł na dziecko? Kiedy wypłata świadczeń?

Newsy

Aktualizacja:
rodzina z dziećmi

Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?

Dla kogo 12 tys. zł na dziecko?

Środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mają przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. miesiąca do ukończenia 3. roku życia. Kwota zasiłku wynosi łącznie 12 tys. zł na dziecko w skali roku lub dwóch lat. To rodzice będą decydować, czy chcą otrzymywać pieniądze przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

Jak powiedziała Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg:

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę

12 tys. plus - kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o nowym zasiłku dla rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko, ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od sumy dochodów danej rodziny. Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także:

Zobacz video: Strategia demograficzna 2040: Zmiany w kodeksie pracy mają pomóc rodzicom najmłodszych dzieci

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: portalsamorzodowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości