Newsy

Wynaleziono substancję, która przez 90 dni chroni powierzchnię przed koronawirusem. Kiedy pojawi się w sklepach?

Newsy

Dezynfekcja koronawirus
gpointstudio/Getty Images

Substancję, która przez 90 dni jest w stanie zapewnić znaczącą ochronę przed bakteriami i wirusami, opracowali badacze z Hongkongu. Jak twierdzą, ich wynalazek ma chronić również przed koronawirusem wywołującym Covid-19. Można nim spryskiwać np. przyciski w windach i poręcze. Środek ma też być bezpieczny dla skóry i środowiska.

Prace nad formułą zajęły 10 lat. Opracowanym przez uczonych z Hongkongu środkiem MAP-1 można spryskiwać powierzchnie w miejscach publicznych.

Chodzi mi.n. o przyciski w windach i poręcze przy schodach, by wytworzyć na nich powłokę ochronną - przekazali badacze z Hongkońskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki (HKUST).

Te miejsca są często dotykane i jednocześnie służą jako bardzo wydajny środek przenoszenia chorób

- powiedział wykładowca HKUST Joseph Kwan, członek zespołu, który opracował środek.

Wyjątkowość nowego środka

W powłoce, jaka tworzy się na powierzchniach po zastosowaniu środka, znajdują się miliony nanokapsłuek zawierających substancje dezynfekujące. Według Kwana, skutecznie zabijają one bakterie, wirusy i zarodniki roślin i grzybów, nawet po wyschnięciu powłoki.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych środków dezynfekcji, takich jak rozcieńczony wybielacz czy alkohol, działanie powłoki MAP-1 dodatkowo wzmacnia zastosowanie wrażliwych na ciepło polimerów, które uwalniają substancje odkażające przy kontakcie z ludzkim ciałem

– wyjaśniał badacz.

Zdaniem naukowców z HKUST powłoka jest bezpieczna dla skóry i środowiska i nie jest toksyczna. Po testach klinicznych w szpitalu i domu opieki nad seniorami produkt został w lutym dopuszczony do użytku i ma się pojawić w sklepach w maju

– przekazał Reuters.

Kiedy MAP-1 będzie dostępny?

Według agencji, we współpracy z lokalną organizacją charytatywną powłoka została już użyta w okolicy mieszkań ponad tysiąca hongkońskich rodzin z grupy niskich dochodów.

Czuję, że to wzmocniło naszą ochronę przed wirusem

- powiedziała cytowana przez Reutera Law Ha-yu, lokatorka budynku, w którym zastosowano środek.

Naukowcy przekazali, że MAP-1 jest już wykorzystywany w hongkońskich centrach handlowych, szkołach i ośrodkach sportowych. W planach jest również wprowadzenie do sprzedaży małych pojemników o pojemności 50-200 ml do zastosowań domowych.

W Hongkongu nie wykryto w niedzielę ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Łączny bilans infekcji wynosi 1038, z czego cztery osoby zmarły.

>>> Zobacz także:

\

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości