Newsy

Pogoda na poniedziałek: przelotne opady i burze w wielu regionach kraju. IMGW wydaje ostrzeżenia

Newsy


W poniedziałek łagodniejsze warunki pogodowe jedynie na zachodzie Polski, w pozostałych regionach przewidywane są burze i opady gradu. Na termometrach od 19 stopni w Katowicach do 25 stopni Celsjusza w Zielonej Górze. IMGW ostrzega przed burzami.

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i północno-wschodnia znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia z centrum odpowiednio nad Zatoką Biskajską i Finlandią. Wschodnia Europa będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, związanego z niżem znad rejonu Morza Czarnego. Częściowo Wyspy Brytyjskie i Skandynawia będą pod wpływem dość głębokiego niżu z ośrodkiem nad północnym Atlantykiem, któremu towarzyszyć będą liczne fronty. Polska będzie na skraju niżu z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego, od zachodu stopniowo dostawać się będziemy pod wpływ wyżu znad Francji. Z zachodu ku centrum przemieszczać się będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, cieplejszej na wschodzie, nieco chłodniejszej na zachodzie. Ciśnienie nieznacznie wzrośnie.

Pogoda na poniedziałek, 22 czerwca 2020 r.

W poniedziałek zachmurzenie na ogół umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu, a we wschodniej i centralnej Polsce również burze. W czasie burz opady gradu oraz intensywne opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 50 mm na północnym wschodzie oraz północy Mazowsza, do 40 mm na Lubelszczyźnie i w Małopolsce, od 15 mm do 25 mm na pozostałym obszarze. Temperatura maksymalna od 19 st. C, 20 st. C na południu i 21 st. C, 22 st. C na Pojezierzu Pomorskim do 25 st. C, 27 st. C miejscami na wschodzie kraju, chłodniej tylko nad morzem i w kotlinach górskich, od 16 st. do 18 st. C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, we wschodniej połowie kraju okresami duże i tam przelotne opady deszczu, a początkowo też miejscami burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 40 mm na północnym wschodzie, do 30 mm na Warmii i 20 mm na wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie. Miejscami, głównie na północy i w centrum, miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 9 st. C, 10 st. C w kotlinach górskich i 11 st. C miejscami na zachodzie do 15 st. C, 16 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

Pogoda w Warszawie 22 czerwca 2020 r.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami . Przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w burzach do 30 mm. Temperatura maksymalna 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, początkowo możliwa burza. Prognozowana suma opadów w burzy do 10 mm. Temperatura minimalna 13 st. C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burzy porywy wiatru do 65 km/h. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Możliwa słaba burza. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burzy porywy wiatru do 65 km/h.

IMGW: Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw

IMGW wydał w poniedziałek po południu ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi burzami i deszczami dla siedmiu województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Zgodnie z tym alertem, IMGW prognozuje, że wystąpią tam burze i opady deszczu okresami o natężeniu silnym. Prognozowana wysokość opadów to miejscami od 20 mm do 50 mm, a lokalnie nawet 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie może padać grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed deszczem i burzami

IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Dotyczy ono woj. łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz części woj. wielkopolskiego. Na tym obszarze opady deszczu miejscami wyniosą od 20 mm do 40 mm, a lokalnie nawet 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 75 km/h. Może też padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Zobacz też:

"Mamma mia!" powraca. Trwają prace nad trzecią częścią filmu z Meryl Streep i Amandą Seyfried w rolach głównych

Ekstremalne morsowanie latem w nawet -134 stopniach Celsjusza. Piotr Marczewski:„Wszystko jest jak najbardziej bezpieczne”

Bił i poniżał bezdomnego, a jego kolega to nagrywał. „Dużo osób mówi, że dobrze zrobiłem”

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości